Jaké účinky mají lesní bylinky?


Jaké účinky mají lesní bylinky?
Jaké účinky mají lesní bylinky?

Kdo by nemiloval procházky po lese. Nejen, že je to skvělé místo pro relaxaci, můžete si tam ještě k tomu nasbírat spoustu užitečných bylinek, a to nejen na zemi, ale i v korunách stromů.

Borovice lesní

  • Jehličnan, jenž dorůstá až do výšky 50 m, v sobě ukrývá řadu léčivých účinků. Borové pupeny mají skvělé protizánětlivé účinky, obsah silice pomáhá uvolnit dýchací cesty při kašli, zánětu hltanu či astmatu. Pomáhá také s odhleněním. Zevně je borovice účinná proti vyrážkám a revmatismu.

Koupel z borovicepovařte hrst jehličí ve 2 litrech vody po dobu 10 – 15 minut, sceďte, poté přidejte do lázně v napuštěné vaně. Odvar pomůže s prokrvením pokožky. Účinkuje také proti dně.

Dub letní

  • Dubová kůra je účinná při průjmu či zánětu trávicího ústrojí. Pomáhá také s kožními problémy, hemeroidy, záněty a popáleninami. Používá se také jako kloktadlo nebo přísada do koupele.

Káva z žaludůžaludy oloupeme, nasekáme, dáme na pánev a opražíme. Opražené žaludy rozmixujeme a drť necháme usušit. Poté dáme 2 lžičky sušené drti do hrnku, zalijeme 200 ml vody a necháme 10 minut odstát, pak přecedíme a popíjíme.


Řepík lékařský

  • Již ve středověku hojně využívaná bylinka, jež se tehdy louhovala ve víně, to se pak používalo proti průjmům. Skvělých výsledků dosahuje také léčba jater a sleziny, neboť výrazně zvyšuje vylučování žluči. Silná rýma, záněty dýchacích cest a revmatismus, na to vše pomáhá.
  • Když rozdrtíte čerstvou nať řepíku, získáte lék na kožní nemoci.

Čaj z řepíkupomáhá s hlasivkami. Stačí, když dvě hrsti sušeného řepíku uvaříte v 1 litru vody. Vařte, dokud se 2/3 vody nevypaří. Poté přeceďte a ještě teplé vypijte.

Třezalka skvrnitá

  • Má větší obsah účinných látek, než klasická třezalka tečkovaná. Roste ve vyšších polohách. Je oblíbená při léčbě ledvinových a plicních chorob, astmatu a gynekologických zánětů. Zároveň pomáhá na psychické problémy, jako pocity úzkosti, deprese a dokonce i nespavost. Ženám v klimakteriu pomáhá srovnat hormonální výkyvy. Díky svým antibiotickým účinkům, pomáhá léčit chřipku i nachlazení.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..