Jaké vybrat číše na víno?


Jaké vybrat číše na víno?
Jaké vybrat číše na víno?

Vedle skladování vína a podávání při správné teplotě, je stejně důležitý i výběr té správné skleničky (číše). Rozhodně to nikdy neberte na lehkou váhu, protože i tvar a kvalita sklenice může mít vliv na chuť podávaného nápoje. Znám i takové jedince, kteří jsou schopni si víno nalít do hrnečku na kávu, do půllitru či do skleničky na whisky a podobně. Zapomeňte na to. Správná sklenice pro víno je bezbarvá, z tenkého skla, bez jakéhokoliv zdobení či broušení.

  • Tenkostěnná sklenice vytváří mezi vínem a Vašimi ústy zcela nepatrnou překážku, díky které si budete své víno moci vychutnat opravdu naplno a co nejintenzivněji.

Sklenice by měla mít tenkou stopku, o délce nejméně 5 Cm, s co nejstabilnějším podstavcem, díky kterému se bude sklenička dobře držet a nebude hrozit, že by se víno zbytečně ohřívalo o Vaši ruku, pokud byste jí drželi za baňku.


Červené, bílé a šumivé víno má pro servírování na výběr z různých tvarů a velikostí sklenic. Jaké tvary to jsou?

  • Balon
  • Tulipán
  • Flétna

Charakteristika jednotlivých tvarů

Tulipán – tento typ číše je mírně protáhlý, díky čemuž snadno udržuje nízkou teplotu vína a zajišťuje kumulaci aroma.

Flétna – tato sklenice je naprosto dokonalá pro šumivá vína. Díky tomu, že je vysoká, štíhlá a u vrcholu mírně zúžená, je schopna snadno udržovat víno při nižší teplotě a zároveň báječně vynikne perlivost vína. Pokud jste tedy fanoušky šampaňského, pak je pro Vás flétna tou pravou číší.

Balon – kulatý tvar a otevřené hrdlo, to je ta pravá číše pro červené víno. Pro toto víno je důležitý kontakt se vzduchem, což je díky většímu hrdlu a tím i rozlehlejší hladině vína ve skleničce skvěle zajištěno.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..