Která zvířata se využívají při terapiích?

Která zvířata se využívají při terapiích?

Která zvířata se využívají při terapiích?

Každý kdo vlastní nějaké zvíře ví, že s jeho pomocí dokážeme přijít na jiné myšlenky, zlepšit svou fyzičku, psychickou pohodu a často snadněji komunikovat s naším okolím. Přirozené schopnosti zvířat využíváme při terapiích. Mezi zvířata, která se k těmto terapiím používají, patří kůň, pes a kočka.

Felinoterapie

Největším odborníkem na psychické problémy je bezesporu kočka. Jestliže jí máte doma, působí na vás svou energií nepřetržitě. Je dokázáno, že pouhá přítomnost kočky dokáže zbavit pocitu samoty, stresu, úzkosti a dokonce i deprese. Když se s kočkou mazlíte, odpoutáte svou pozornost od nepříjemných problémů díky rytmickým pohybům při hlazení a zvukům, jež kočka spokojeně vydává.


  • Kočky zlepšují onemocnění srdečně-cévního systému, zároveň také revmatické bolesti.
  • Je dokázáno, že u seniorů umí kočka probudit zájem o okolí.
  • Pro jedince, kteří mají omezenou hybnost je tento mazlíček naprosto ideální.

Canisterapie

Při tomto způsobu léčení se využívá pes, u kterého není tak důležité plemeno, ale jeho povahové vlastnosti. Důležité je, aby byl naprosto vyrovnaný, klidný, nejevil známky jakékoliv agresivity či nervozity. Hlazení a pozorování takového psa vás uklidní, harmonizuje krevní oběh, zlepší srdeční rytmus a dýchání. Pes funguje nejen jako důvěrník, ale také spolehlivý a věrný společník.

  • Zmírňuje pocity smutku
  • Pomáhá zvládat samotu
  • Pomáhá zvládat deprese

O psech je známo, že jsou cvičeni jako pomocníci pro lidi s postižením zraku, ale také pro handicapované jedince, kteří jsou odkázání na invalidní vozík.

Hipoterapie (Hiporehabilitace)

Kůň je nejen nádherné a velmi ušlechtilé zvíře, ale dokáže zmírnit fyzické i psychické problémy, umí nás dokonce zbavit i stresu. Když jedete na koni, pohybuje se jeho hřbet jako balanční plocha a díky rytmickým pohybům koně musíte zapojit svaly po celém těle, jedině tak udržíte rovnováhu.

  • Podpoříte koordinaci pohybu
  • Uvolníte ztuhlé svalstvo, to se protáhne a zpevní
  • Zlepšíte pohyblivost kloubu
  • Jízdou na koni prospějete celému pohybovému aparátu

Terapie s koňmi může pomáhat i těm lidem, kteří mají sklony k depresím, dále při hormonálních poruchách, bolestivé menstruaci, zácpě a dokonce i obezitě.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..