Které černé potraviny prospívají zdraví?


Které černé potraviny prospívají zdraví?
Které černé potraviny prospívají zdraví?

Nejčastěji slýcháme o prospěšnosti borůvek a ostružin. K dalším potravinám, které patří mezi černé a jsou bohaté na vzácné a tělu prospěšné živiny, řadíme černou rýži, čočku, sóju a další.

Tmavá barva těchto zdravých potravin je původem z rostlinných barviv, jež jsou schopné pomáhat se snížením rizika cukrovky, srdečních onemocnění a také rakoviny. Je to dáno tím, že vedle pigmentu jsou navíc velmi bohaté na antioxidanty.

Tmavé luštěniny

Zejména černá čočka obsahuje velké množství železa, které je pro naše tělo nezbytné. V jednom šálku čočky je zhruba 8 miligramů, tím vaše tělo získá skoro půlku doporučené denní dávky. Čočka je rovněž bohatá na rozpustnou vlákninu, díky níž dochází ke snižování cholesterolu. Pomáhá zlepšovat správnou funkci imunitního systému.


  • Velmi prospěšné jsou i černé fazole, jejichž tmavá slupka je plná bioflavonoidů, což jsou rostlinné živiny, které umí chránit před rakovinou.

Černá rýže

Konzumací černé rýže získá vaše tělo velké množství vitaminu E. Ten je důležitý pro posílení imunitního systému a k ochraně buněk proti volným radikálům, jež by imunitní systém poškozovaly. Další co je důležité je vyšší obsah antioxidantů než mají borůvky.

Černá sója

Tento druh sóji je schopen pomoci snižovat riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin, které často končí smrtí. Černá sója je tak prospěšnější více než zelené či žluté sójové boby.

Ostružiny

Toto bobulové ovoce obsahuje látky, které pomáhají zpomalit proces přirozeného stárnutí a zároveň umí chránit buňky proti poškození, jež mohou způsobit volné radikály.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..