Které květiny patří k vánocům?

Které květiny patří k vánocům?

Které květiny patří k vánocům?

Do každého bytu je tou nejlepší a bezesporu nejkrásnější dekorací živá pokojová rostlina. Pokud je navíc ještě kvetoucí, dokáže zejména o vánocích, pro které je typickým aroma jehličí spojené s vanilkou, vykouzlit nejen tu pravou atmosféru, ale umí kolem sebe šířit pohodu a dobrou náladu. Které květiny patří k Vánocům?

Vánoční kaktus

Přestože je symbolem českých Vánoc, pochází z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky. Kaktus je znám svou citlivostí při změně prostředí, ale když mu věnujete správnou péči, vydrží vám kvést až do půlky ledna i déle. Na místo určení, tedy do místnosti, kterou má na vánoce ozdobit jej umístěte až tehdy, když budou mít jeho poupata velikost 1 až 2 mm.

 • Jakmile odkvete, je nutné mu dopřát vegetační klid.
 • Omezte jeho zalévání a uložte na chladné místo, kde se teplota pohybuje kolem 12°C (pokud byste to neudělali, může se stát, že příští rok už nepokvete).
 • Koncem března a začátkem dubna se vánoční kaktus probouzí, takže nastává čas pro jeho přesazení a množení.

Brambořík

Pochází ze Středomoří a v průběhu mnoha let byl vyšlechtěn do různých velikostí, barevných řad i tvarů nádherných květů. Svým vzhledem jsou jeho květy podobné motýlím křídlům. Kvete vždy od podzimu do jara, ale existuje i takový, který byl vypěstován speciálně pro vánoční období.


Přestože ho spousta lidí považuje za jednoletku, která jak odkvete, zajde, můžete se pokusit na jaře vyjmout hlízu, nechat ji vyschnout, aby si přes léto odpočinula a potom v září zasadit do čerstvého substrátu. Když budete mít štěstí, vykvete vám o vánocích znovu. Pro výsadbu zvolte pokud možno těsnější květináč.

Azalka

Azalka je druh pěnišníku pocházející z východní Asie. Koupit můžete azalku s kadeřavými květy v mnoha odstínech bílé, růžové a červené barvy. Začínají kvést na konci podzimu a kvetou až do začátku jara. Kvetoucí azalka vaše obydlí přímo rozzáří.

 • V období vegetace uložte azalku na světlé a chladné místo.
 • Květináč by měl být nižší, ale širší, protože kořeny azalky nejdou moc do hloubky, ale naopak se roztahují do šířky.
 • Substrát s nižší hodnotou pH by měl být neustále mírně navlhlý, proto zalévejte opatrně (ani moc, ani málo).
 • Růst nových květů uspíšíte, když budete odstraňovat ty, které jsou již odkvetlé.
 • K přihnojování používejte pouze speciální hnojivo určené pro azalky a rododendrony.

Hvězdník

Spíše než tento název známe ten odborný, kterým je Amaryllis belladonna. Zkráceně mu všichni říkáme prostě amarylis. Svým původem je to exotická rostlina, která běžně kvete na jaře. Období Vánoc sice není časem jeho květenství, ale dnešní moderní zahradnictví a šikovní pěstitelé dokáže udržet hvězdník aktivní, aniž by měl klidové období. Někteří dokonce používají upravené cibule k rychlení.

 • Z jedné velké cibule můžou vyrůst jeden až dva stvoly, na nichž se objevují dva až čtyři květní kalichy. Svým vzhledem připomínají lilie.
 • Jakmile odkvetou a ztratí listy, přechází cibule do období klidu, jež trvá kolem 8 týdnů.
 • Důležité je, aby byl každý rok přesazen. Musíte ho však přesadit do stejného květináče, v němž pouze vyměníte substrát za čerstvý. Jedině tak udržíte hvězdník stále krásný.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..