Které potraviny zvyšují účinky léků?


Které potraviny zvyšují účinky léků?
Které potraviny zvyšují účinky léků?

Při návštěvě lékaře musí každý hlásit, jaké další léky bere, pokud jsou předepsány jiným lékařem než tím, u něhož zrovna je. To je důležité, protože ne všechny léky mohou být podávány společně, neboť by se mohly navzájem vyrušovat jejich účinky. To samé však mohou způsobovat některé nápoje a pokrmy. Dokonce i bylinný čaj z třezalky může změnit účinky řady léků, navíc při kombinaci s antidepresivy může člověka ohrozit i na životě.

Léky a citrusy

O citrusech je známo, že léky ovlivňují víc než je zdrávo, přestože jinak představují zásobárnu důležitých vitaminů a minerálů, pro jedince, kteří musí brát léky stále, jsou zcela nevhodné. Problémy může způsobit i obyčejný džus. Odborníci tvrdí, že ten, kdo bere jakýkoliv lék, by se měl citrusů i šťáv a džusů z nich vyrobených, naprosto vzdát, protože dokážou ovlivnit všechny léky. Citrusy mají schopnost blokovat některé enzymy v játrech a zvýšit tak v některých případech účinky léků až o 100% (někdy i více). Spolu s třezalkou a citrusy může velmi negativně ovlivňovat účinek léků také alkohol.


Nejčastější problémy dělají citrusy těm, kdo užívají léky na léčbu vysokého krevního tlaku.

  • Citron zvyšuje účinek léků na léčbu vysokého tlaku o 25%
  • Pomeranč zvyšuje účinky o 32%
  • Grapefruit zvýší účinek dokonce o 173%

Vedle citrusů mohou mít na vysoký tlak vliv také pepř a kurkuma, které obsahují piperin, což je látka, která rovněž umocňuje účinek léků na vysoký tlak, ale v tomto případě „pouze” dvojnásobně.

Důležité je číst příbalový leták!

Podle statistik si každý desátý člověk nikdy nečte příbalový leták, který je součástí každého volně prodejného léku i léků, které jsou na předpis, navíc nedbá ani na rady lékaře či magistrů v lékárně. Z toho pak vychází další statistický údaj v podobě pacientů, kteří ročně končí v nemocnicích kvůli komplikacím, které si způsobí díky nesprávnému dávkování či užívání léků nesprávným způsobem, je to celých 40 tisíc pacientů ročně.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..