Měníte stará okna za nová? Možná máte nárok na dotaci

Měníte stará okna za nová? Možná máte nárok na dotaci
Měníte stará okna za nová? Možná máte nárok na dotaci

Spousta lidí tápe v tom, na co všechno se dotace vztahují. Výměna stávajících oken za nová je finančně náročný proces, takže pokud byste mohli dostat finanční injekci ve formě dotace od státu, bylo by to velmi příjemné. Avšak podmínky dotace na výměnu oken jsou velice přísné, a ne každá výměna oken znamená, že na dotaci máte nárok. Jaké jsou podmínky pro získání dotace na nová okna?

Nová zelená úsporám

V první řadě je třeba říci, že tento druh dotace spadá pod dotace na zateplení. Pokud výměna oken sníží energetickou náročnost domu, je splněna základní podmínka pro získání dotace. Spotřeba energie domu musí být součástí celé skupiny řešení, které nakonec povedou ke snížení energetické spotřeby domu až o 20 %.

Kolik můžete získat?

Závisí to na tom, jak velká plocha byla vyměněna. Počítají se okna i dveře. Dotaci můžete získat v maximální výši, která činí 50 % vámi vynaložených nákladů (maximálně však 650 000 Kč) na pořízení nových oken a dveří. Přesná částka se pohybuje od 2 100 do 3 800 Kč za metr čtvereční. Čím více bude snížena energetická náročnost domu, tím větší peněžní částku od státu dostanete.

Kdo může o dotaci požádat?

Žádost může podat pouze vlastník nemovitosti, tzn. vlastník stávajícího rodinného domu nebo vlastník řadových domků. Tyto domy musí už být postaveny, a to ne všechny. Dotaci lze získat na domy, které mají datum žádosti o stavební povolení do 1.7.2013 (tj. domy starší tohoto data). Přitom už je jedno, jestli žádost podáte před zahájením výměny oken, nebo v jejím průběhu či až po dokončení.

Proč do toho jít?

V první řadě investujete do svého domu, čímž zvyšujete jeho hodnotu. Váš dům může vypadat moderněji, což je dalším pozitivem. Navíc ušetříte peníze například za energie, protože nová okna a dveře budou konstruována tak, že jimi nebude teplo unikat. Částka, kterou takto ušetříte nemusí být malá – splníte-li podmínky dotace, budete mít úsporu za energie ve výši 20 % a více.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..