Nejčastější onemocnění? Zubní kaz!

Nejčastější onemocnění? Zubní kaz!

Zubní kaz patří k nejčastějším onemocněním na světě a ani v České republice tomu bohužel není jinak. Trpěli jím již lidé ve starší době kamenné, i když v mnohem menším měřítku než dnešní populace. Často ho však podceňujeme a zubařům se vyhýbáme obloukem. Přitom prevence je daleko snazší a efektivnější, než jeho následná léčba pomocí plomb – výplně totiž nepatří k nejlevnějším záležitostem a nejedná se zrovna o úkon příjemný. Proto je lepší se mu vyhnout. Správnou péčí tak ušetříte nejen peníze, ale také trápení na zubařském křesle.

Nepodceňujte zubní hygienu

Za vznikem zubního kazu nestojí dědičnost, ale špatné stravovací návyky a především nedostatečná zubní hygiena. Ze všeho nejdříve tedy kriticky zhodnoťte váš jídelníček a vyřaďte z něj kyselá jídla a pokrmy obsahující hodně cukru. Naopak zvyšte příjem ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a potravin s vysokým obsahem vlákniny, které prospívají zdraví zubů. Pak se zaměřte na samotné čištění ústní dutiny. Zubní kartáček byste měli vzít do ruky každý den alespoň dvakrát. Rozhodující vliv má především správná technika, díky které očistíte všechny plošky zubů. Nezapomínejte ani na použití mezizubních kartáčků a dentálních nití.

Přírodní cesta

Cestu nabízí i příroda – vsaďte na českou přírodní kosmetiku bez chemie zato s léčivými bylinkami. Předcházet zubnímu kazu pomohou například bylinné zubní pasty. Kromě toho, že obsahují fluorid, který slouží jako prevence, v nich najdete také extrakty z léčivých bylin jako je máta, hřebíček, šalvěj, heřmánek či řepík. Takže nejen, že osvěží váš dech, ale také porazí bakterie ve vaší ústní dutině a přispívají k odstranění plaku. Důležitým doplňkem je také bylinná ústní voda, kterou byste měli vaši pravidelnou zubní hygienu zakončit. Osvojení těchto hygienických návyků hraje podstatnou úlohu nejen v prevenci zubního kazu ale také i při zánětu dásní či paradontóze. Nepodceňujte ani návštěvu stomatologa, navštivte ho dvakrát ročně, a to i přesto, že nemáte žádné potíže a nic vás nebolí. Lékař totiž objeví i drobné defekty, o kterých nemáte ani tušení. Ušetříte si tak v budoucnu nemalé trápení.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.