Nejnudnější věci, které udělat před cestou do zahraničí


Nejnudnější věci, které udělat před cestou do zahraničí
Nejnudnější věci, které udělat před cestou do zahraničí

Cesta za hranice, už dnes nedá takový objevitelský pocit jako kdysi. Spousta lidí jezdí běžně do sousední země na nákupy, natankovat benzín nebo třeba každý víkend do bazénu. 21. století a Evropská unie cestování neskonale zjednodušili.

Dnes si pohodlně zajedete třeba za oblíbeným Primarkem do Drážďan, aniž bychom museli cokoliv řešit. Stačí občanka, kterou běžně nosíme v kapse. Hodně lidí ale zapomíná, že při cestě dál, je potřeba řešit spoustu formalit a drobností, stejně jako kdysi.

Apetit cestovatelů nezná mezí. Do Egypta nebo Spojených arabských emirátů jezdí nejeden z nás. A další míří třeba do Senegalu, na Kubu nebo čím dál tím oblíbenější Jihovýchodní Asie.

Na co si dát pozor?

Pojďme se podívat na pár základních tipů před cestou.

1. Doklady

Rozhodně budete potřebovat pas. Ten vám vydají na každém místně příslušném úřadě. Nejvíc pasů vyřídí magistrát hlavního města Prahy, magistrát Brno nebo magistrát Ostrava. U pasů pozor na jednu hodně důležitou věc. Většina států vyžaduje doklad platný nejméně dalších 6 měsíců před vstupem do země.

Na roadtrip po Africe nebo Asii se také hodí pořídit si více pasů. Na to má každý nárok. Pro kohokoliv je užitečné si doklady oskenovat a uložit na nějaké internetovém úložišti, kam máte přístup kdkyoliv (například Google Disk nebo Dropbox).

Nejnudnější věci, které udělat před cestou do zahraničí

2. Jazyková příprava

Umět jazyk je velmi užitečná dovednost. Stačí i pár slovíček. Pokud za sebou ale máte přímo kvalitní jazykové kurzy například angličtiny, tak se určitě neztratíte.

Nejnudnější věci, které udělat před cestou do zahraničí

3. Znalost lokality

Poznejte místo, kam se chystáte. Hlavně kultura může být hodně odlišná. Nastudujte si mapy a je jedno jestli jedete do Asie, Afriky kamkoliv. Online si můžete zjistit informace o počasí nebo se přímo podívat na online kamery. A prakticky na každé místo na zemi dnes existuje nějaký cestovatelský průvodce.

Nejnudnější věci, které udělat před cestou do zahraničí

4. Drozd a informace

Ministerstvo zahraničí provozuje užitečný systém Drozd, kam se mohou registrovat všichni cestovatelé. Tento systém funguje oboustranně. Cestovatelé dostávají užitečné informace o místě, kam míří formou SMS. Ministerstvo má zase přehled, kde se pohybují, jací čeští občané a může jim v případě nouze pomoci.

Informovanost je dnes obrovská zbraň. Téměř všichni máme v kapse nabitou pistoli v podobě mobilního telefonu. Nebojte se ji použít. Mimo Evropu se téměř vždy vyplatí koupit si lokální SIM kartu.

Nejnudnější věci, které udělat před cestou do zahraničí

5. Nepřeceňujte své možnosti

Zásadní úkol pro každého. Nepřeceňujte své fyzické a mentální možnosti. Svět je otevřený jako nikdy jindy, to ale neznamená, že cestování do exotických zemí je úplně hračka. Dobře zvažte, co zvládnete. Příjemné může být nechat se opečovávat od cestovky, která vám zájezd kompletně připraví, a ještě s vámi vyšle delegáta, který s vámi vyřeší každý problém. Obrovský výběr dovolených od všech možných cestovek najdete například na webu Invia.cz.

Nudné ale důležité věci

Dali jsme vám 5 velmi užitečných tipů, které vám usnadní cestu kamkoliv na světě. Jsou to možná nudné banality, ale o to je důležitější si na ně dát pozor. Nesplnění každého našeho bodu se vám může krutě vymstít.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..