Nezapomínejte při práci na pravidla bezpečnosti


Nezapomínejte při práci na pravidla bezpečnosti

Každý zaměstnavatel by měl nejen zajistit vhodné pracovní podmínky, ale také školení na téma bezpečnost a ochrana zdraví při práci (dále jen BOZP) pro své zaměstnance. Ačkoli je možné, že zaměstnanci na školení uslyší hodně věcí, které již znají, je potřeba, aby jej všichni absolvovali. Zaměstnavatel tak bude mít jistotu, že byl každý seznámen s možnými riziky, jež mohou při práci nastat.

Kategorizace prací z hlediska ochrany zdraví

V případě, že zaměstnanec utrpí pracovní úraz, je nezbytné, aby měl zaměstnavatel důkaz o tom, že byl daný pracovník řádně proškolen v BOZP. Pokud by tomu tak nebylo, mohl by zaměstnavatel čelit soudnímu řízení. U každého povolání jsou pravidla BOZP trochu jiná. Při tvorbě směrnic je třeba řídit se kategorizací prací. V rámci BOZP existují čtyři kategorie v závislosti na rizikovosti povolání. Například u administrativní práce je nižší míra rizika než u práce výškové, tudíž budou tato povolání zařazena do rozdílných skupin. První kategorie zahrnuje práce nejméně rizikové, čtvrtá naopak ty nejrizikovější. V souvislosti s kategorizací prací se pak přijmou vhodná opatření pro snížení míry rizika.

TIP: Vyzkoušejte LMS (Learning Management System)

Formy školení BOZP

Školení bezpečnosti práce může být prováděno buď formou výkladu, nebo pomocí online nástrojů. Jelikož žijeme v moderní době a každý se snaží, aby byl zaškolovací proces co nejefektivnější, využívá dnes už řada zaměstnavatelů online školení. Tato forma je však vhodná jen pro méně riziková povolání. Není určena pro zaměstnance, kteří přicházejí do styku s nebezpečnými látkami nebo jsou během pracovní činnosti vystaveni zvýšenému riziku. Online školení BOZP je doporučeno zejména pro povolání, která spadají do první kategorie prací. Chytrý online zaškolovací systém pro vedoucí i ostatní zaměstnance nabízí společnost Bepor, která se zaměřuje na e-learningové kurzy.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..