Osobní bankrot? Poradíme vám, jak na něj


Osobní bankrot? Poradíme vám, jak na něj

Cesta k osobnímu bankrotu je dlouhá, ale za několik let můžete být zcela bez dluhů

Pokud se z nějakého důvodu rozhodujete požádat o takzvaný osobní bankrot, určitě se není čeho obávat. Každoročně jej využijí tisíce Čechů, kteří řeší nepříjemnou životní situaci, velké dluhy, které už nemají, jak splácet. Ne vždy je však jednoduché se vyznat v pravidlech, pokud se navíc v poslední době poněkud změnila. Pryč jsou například vysoké poplatky za vypracování návrhu k soudu, nově jednotlivec zaplatí maximálně čtyři tisícovky.

Návrh k soudu – kdo jej může zpracovat?

Když o něčem podobném vážně přemýšlíte, bude třeba podat návrh na oddlužení k nejbližšímu krajskému soudu. Ten ale musí být také schválen, proto by měl být vypracován co možná nejpodrobněji – a jeho znění musíte nechat na zkušeném odborníkovi. Kdo všechno vám smí asistovat, když přijde ke slovu osobní bankrot?

  • Advokát, notář nebo exekutor. V každém případě se nebojte vysokých poplatků za právní úkony, zákon totiž platby upravuje – jednotlivec nejvýše čtyři tisíce, manželé pak šest tisíc.
  • Insolvenční správce. Půjde o člověka, který je dobře obeznámený s vaším případem a může připravit skutečně kvalitní návrh. Samozřejmě to ale není zdaleka poslední možnost, co máte.
  • Neziskové nebo veřejně prospěšné organizace. Pomáhají hlavně lidem v tísni, kdy by další poplatek navíc znamenal potíže. Platí totiž jasné pravidlo – zpracování návrhu zde je zdarma.

Oddlužovací agentury, kterým se v minulosti zaplatily nemalé finanční prostředky, aby se ve finále zjistilo, že návrh u soudu vůbec neuspěl, se už nesmějí zapojovat. Musí vždy jít o akreditovaného odborníka, kterým se nemůže stát každý. Stanovení limitů pro poplatky za zpracování návrhu také pomohlo odfiltrovat nepoctivce zaměřujících se hlavně na případy, kde není příliš velká šance na úspěch.










A co se všechno mění?

Spoustu vládních vyhlášek nebo zákonů se čas od času upravuje a nejinak je tomu i v případě osobního bankrotu. Kromě nutnosti sepsat návrh na oddlužení výhradně ze strany akreditovaného odborníka se prodlužuje doba, během níž se mohou dluhy splácet – bankrot tedy může trvat až celých sedm let. Mimo hru je také ještě nedávno platná hranice, pokud se během daného období nemohlo podařit splatit přinejmenším třicet procent dluhu, nebyl návrh soudem vůbec přijat. Nyní může být splacena i menší částka. Od roku 2014 pak platí, že oddlužení mohou od soudu žádat i manželé, tedy nikoliv pouze jednotlivci.

Dlužník musí prokázat pravidelný příjem

Je to vlastně velmi jednoduché – pokud chcete platit dluhy, musíte zdroj příjmů, jinak by splácení bylo závislé na náhodě, což soud nesmí připustit. Není také možné se nadále zadlužovat, takže například půjčka bez registru pro vás musí být na určitou dobu tabu. Současně musíte prodat jakýkoliv zbytný majetek a splácet největší možnou sumu, jíž umožňují aktuální ekonomické možnosti vašeho osobního rozpočtu. Jistě, jde o poměrně náročnou administrativu, která rozhodně není pro každého, i proto se jí musí v plném rozsahu zhostit skutečný odborník.

 

Dluhy u přinejmenším dvou věřitelů

Co se však nemění? Těch podmínek je poměrně dost, zůstávají stejné už po několik let. Žadatel o osobní bankrot musí dlužit nejméně dvěma různým subjektům – ať už bankám, nebankovním společnostem, případně i soukromým osobám. Podobnou situaci sice bohužel tentokrát nevyřeší nejvýhodnější půjčka, neboť by v podstatě šlo o vytloukání klínu klínem, ale osobní bankrot na sedmileté období, díky němuž budete mít šanci vyjít s čistým štítem – a začít znovu se vším všudy, bez závazků z minulosti a nepříjemností spojených s dluhy.

 

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..