Rekonstrukce domu vám ušetří peníze


Rekonstrukce domu vám ušetří peníze

V minulosti se při stavbě domů příliš nehledělo na jeho další energetické vlastnosti. Dokonce ani zateplení budovy nebylo moc časté. Moderní rekonstrukce se proto nejčastěji zaměřuje právě na tyto dva chybějící faktory pro získání ideálního bydlení, které je nejen pohodlné a poskytuje očekávaný komfort, ale také je šetrnější k energetickým zdrojům i vaší peněžence.

Zateplení domu je základem k energetické úspoře

Nejideálnější doba pro rekonstrukci domu je jaro a podzim. Zimní mrazy ani letní vedra stavebním úpravám moc neprospívají. Při zateplení se musí nejprve zdivo zbavit staré omítky, provést zateplovací úpravy a dokončovací práce. Tato investice se vám však vrátí již během několika let, protože rozdíly v energetické spotřebě jsou enormní. Zatímco u starších nezateplených domů je spotřeba 200 kWh na metr čtvereční plochy ročně, u zrekonstruovaných zateplených staveb je to pouhých 50 kWh. Čtyřnásobná úspora energie už rozhodně bude znát. Ta lze navíc ještě zvýšit rekonstrukcí oken nebo výběrem vhodného vytápění.

Úsporné vytápění vám zajistí domácí teplo levněji

Energeticky úsporné vytápění je dalším krokem pro vytvoření úsporného bydlení. Existuje přitom celá řada možností, mezi kterými si můžete zvolit cenově nejdostupnější a zároveň ideální pro váš dům. Podlahové vytápění využívá nízkoteplotní zařízení pro rovnoměrné vyhřívání celého domu. Roční finanční úspora je oproti klasickým radiátorům téměř třetinová. Podobné je to i s podlahovými konvektory. Další variantou jsou automatické kotle, které představují pohodlné vytápění tuhými palivy, nejčastěji dřevěnými peletami. Jsou nejen samoobslužné, ale mají také nízké provozní náklady. Možností pro úspory energií je však daleko víc a vyplatí se o ně zajímat důkladněji.


Úspory energií v domácnosti dosáhnete šetrným zacházením

I po dokončené rekonstrukci můžete ovlivnit výdaje za energie svým přístupem. Při vytápění se snažte udržet stálou teplotu. Kotel pak bude pracovat na nižší výkon a ušetříte za topení. Pokud jste si vědomi úniku tepla skrze nezateplená okna či dveře, vyplatí se do těchto položek investovat, protože rozdíly spotřeby za vytápění jsou nemalé. Na snížení spotřeby vody postačí instalace úsporných sprchových hlavic a pákových baterií. Divili byste se, jak vysokou částku spotřeby představuje během roku obyčejný kapající kohoutek. Šetrně je potřeba zacházet i s elektřinou, která je každodenní součástí provozu domácnosti.

Největší podíl spotřeby elektřiny spadá do kategorie osvětlení a vaření. Jde tedy o každodenní činnosti, bez kterých nelze komfortně fungovat. Dále jsou tu elektrické spotřebiče, ohřev vody nebo pohon vodního čerpadla. Spotřebu elektřiny proto můžete snížit jedině šetrným užíváním světel i spotřebičů a pořízením energeticky úsporných výrobků a žárovek. Další rady ohledně finanční úspory za provoz domácnosti vám nabízí bezplatný web E.ON rádce, kde najdete stovky praktických upozornění a postřehů, o kterých jste možná zatím dosud netušili.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..