Povinné ručení – byrokratické nařízení nebo užitečná ochrana motoristů?

Povinné ručení – byrokratické nařízení nebo užitečná ochrana motoristů?
Povinné ručení – byrokratické nařízení nebo užitečná ochrana motoristů?

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla je povinen uzavřít každý, kdo vlastní vozidlo s přidělenou registrační značkou, technickým průkazem nebo pokud je používáno na veřejných komunikacích. Povinnost uzavřít povinné ručení, jak se toto pojištění zkráceně nazývá, neplatí v případě výjimek určených zákonem. Ty se ovšem běžných řidičů netýkají. Navzdory zákonnému nařízení nejsou motoristé zcela bezbranní, jelikož si můžou sami vybrat pojišťovnu, u které pojištění uzavřou. Právě tato možnost je velmi důležitá, neboť konkurence na pojistném trhu nabízí různé ceny a produkty.

                Byrokracie nebo ochrana

Mnoho motoristů na povinnost uzavřít povinné ručení nadává, jelikož se domnívají, že jezdí dobře, opatrně a bez nehody. Jenže počet vozidel na silnicích se neustále zvyšuje a provoz houstne. S tím výrazně narůstá riziko autonehody, kterou dokáže způsobit i drobná nepozornost řidiče. Škody přitom můžou i z malé dopravní nehody dosáhnout nemalých částek. Automobily stojí čím dál více peněz, o případných náhradách za újmu na zdraví a životě nemluvě. Proto můžeme s klidným svědomím konstatovat, že povinné ručení je důležitá ochrana každého motoristy.

                Kde získat kvalitní a levné povinné ručení?

Na jednoduchou otázku existuje snadná odpověď. Nejkvalitnější a nejlevnější povinné ručení může každý získat prostřednictvím online porovnávače – kalkulačky povinného ručení. Pokud máte k dispozici připojení k internetu, můžete si kdykoliv a kdekoliv udělat srovnání povinného ručení. Na jeho základě si v klidu vyhodnotíte, jaký pojistný produkt je pro vás nejvhodnější.

Sjednání povinného ručení online často nabízí i různé zajímavé akce. Díky nim můžete získat zdarma např. cestovní nebo úrazové pojištění. Oslovit vás můžou i věrnostní a slevové karty.

                Jak funguje porovnání online

Vyplnění kalkulačky povinného ručení online je jednoduché a velmi rychlé. Celý postup je založený na výběru nebo vyplnění následujících údajů:

·     Druh vozidla – osobní automobil, motocykl, nákladní auto, jiný druh vozidla

·     Objem ccm – najdete v malém technickém průkazu

·     Užití vozidla – běžný provoz, půjčovna, autoškola aj.

·     Výkon motoru v kW – najdete v malém technickém průkazu

·     Celková hmotnost v kg – jedná se o největší technicky povolenou hmotnost vozidla

·     Rok výroby vozidla

·     Výrobce a model vozidla – např. Škoda Octavia

·     Věk vlastníka

·     Bonus – počet měsíců pojištění bez nehody

·     Počet pojistných událostí

·     Osobní údaje – jméno, příjmení, město, PSČ, email a telefon

Na výslednou cenu pojištění má vliv většina výše uvedených informací. Pro někoho může být překvapivé, že mezi ně patří i město a věk vlastníka.

V průběhu vyplňování kalkulačky ještě můžete zaškrtnout políčka ovlivňující cenu pojištění. Jedná se o svobodného vlastníka, lékaře nebo držitele ZTP.

Nakonec je potřeba souhlasit se zpracováním osobních údajů, které si ovšem nejprve přečtěte. Po odeslání se vám ukáže online srovnání povinného ručení.

                Co sledovat v porovnání povinného ručení

Srovnání online nabídek vždy důsledně vyhodnoťte a nezůstávejte jenom u ceny pojištění. Na rozhodování by měly mít vliv např. i tyto faktory:

·     limity pojistného krytí

·     rozsah asistenčních služeb

·     pojištění skel vozidla

·     doplňkové druhy pojištění (úrazové, cestovní, pokut atd.)

·     právní asistence

·     a jiné

Další variantou, jak ušetřit peníze, je sjednání havarijního pojištění vozidla. Jestliže ho uzavřete současně s povinným ručením online, získáte další slevu z ceny pojištění. Tuto možnost vám nabídne každá kvalitní kalkulačka povinného ručení.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.