Poznejte pozitivita hmyzího hotelu


Poznejte pozitivita hmyzího hotelu
Poznejte pozitivita hmyzího hotelu

V posledních letech bohužel rapidně klesají počty hmyzu, což pro přírodu může být velký problém. Proto se trendem stávají takzvané hmyzí hotely. Díky tomu můžete populaci hmyzu podpořit a dát tak šanci našemu ekosystému.

Proč pořídit hmyzí hotel?

Primárním účelem je zlepšení životních podmínek pro divoce žijící hmyz. Nejen ohrožené druhy tak totiž získají bezpečný úkryt, kde mohou naklást vajíčka a přečkat zimu. Krom toho mohou být tito malí pomocníci užiteční pro vaši zahradu, zbaví vás škůdců a díky tomu tak podpoří vaši úrodu.

Hmyzí hotel si navíc můžete i sami vyrobit. Jedná se o velmi zajímavou činnost, obzvláště děti se velmi zabaví. Navíc pak můžete každý den pozorovat návštěvníky, kteří přijdou tento příbytek navštívit.


Jak na výrobu hmyzího hotelu?

K výrobě využívejte zásadně přírodní materiály. Hodit se budou dřevěná prkna, staré krabice či skřínky. Díky těm můžete vytvořit větší hotel, který pojme více druhů hmyzu. Pokud se nechcete pouštět do něčeho složitého, stačí do špalku vyvrtat pár větších otvorů o průměru asi 10 cm a přidat několik menších děr. Větší díry vyplňte větvičkami, slámou, žaludy, suchou trávou či jakýmkoliv jiným přírodním materiálem, který poskytne úkryt. Přes přední stranu můžete umístit pletivo, abyste zabránili útokům ptáků a nepříznivým vlivům počasí.

Jaké návštěvníky můžete očekávat?

Zejména divoké včely budou častými návštěvníky. Dokáží pečlivě opylovat plody, to prospěje kvalitě i kvantitě vaší úrody. Pro nakladení včelích vajíček se hodí otvory o velikosti do 1 cm, můžete také využít bambusové tyčky. Objevit se mohou i motýli, ti jsou také pilnými opylovači. Dalšími návštěvníky mohou být zlatoočka a berušky, ty jsou užitečné pro likvidaci mšic. Pro pojídání mšic se hodí také škvoři. Ti většinou nejsou moc oblíbení, není však důvod se jich bát. Mají rádi vlhčí a stinná místa, proto využijte například květináč naplněný listím či slámou.

Hmyzí hotel může být velmi užitečný. Navíc má mnoho pozitiv – podpoříte hmyzí populaci, což zajistí správnou funkci ekosystému. Dále prospějete i vlastní zahradě, která by se bez těchto malých společníku neobešla a také získáte zajímavou podívanou.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..