Našli jste doma při úklidu malé broučky? Pozor, mohou to být štěnice!


Našli jste doma při úklidu malé broučky? Pozor, mohou to být štěnice!
Našli jste doma při úklidu malé broučky? Pozor, mohou to být štěnice!


Našli jste doma při úklidu malé broučky a nejste si jisti, co jsou zač? Doporučujeme si to ověřit, protože nikdy nevíte, kdo na vás v noci parazituje. Jednou z možností mohou být i štěnice domácí, nazývané také jako štěnice postelní. Jak je poznáte, co vám mohou udělat a jak se jich zbavit?

Jak poznáte, zda je brouček štěnice?

Naprosto jednoduše. Štěnice domácí totiž vypadá jako jadérko jablka. Má dokonce i velmi podobnou barvu. Je světle až tmavě hnědá, nebo také zrzavá. Je veliká 4 – 5 mm. Je plochá, a tak se jedná o ploštici. Žije zejména v noci a přes den je ukrytá za obrazy, v matracích, postelích nebo skříních, takže pravděpodobnost, že byste jí viděli v akci je velmi malá, protože to většinou spíte. Spíš na ni narazíte při úklidu bytu.

Nemusíte však narazit přímo na štěnici, ale jen její trus, což značí, že vás v noci tento nepříjemný parazit pravděpodobně okupuje. Trus štěnice vypadá jako černý mák, respektive, jako rozsypaný mák.

„Podívejte se na fotografie v plném rozlišení

Co vám může štěnice udělat?

Pokud se opravdu jedná o štěnice, buďte obezřetní a situaci v žádném případě nepodceňujte. Štěnice vás totiž může pokousat a to velmi nepříjemně. Sice kousnutí vůbec neucítíte, protože do vás vpustí anestetikum, ale následně svědí a jeho škrábání může způsobit infekci a být příčinou různých nemocí a alergií. Nepanikařte, ale jednejte rychle.


Jak se štěnice zbavit? Úklid nestačí

Obyčejné repelenty podle odborníků na vyhubení štěnic nestačí. Štěnice jsou totiž velmi odolné a přizpůsobivé a některé přípravky zkrátka nefungují. Záleží samozřejmě hlavně na rozšíření tohoto obtížného hmyzu. Jako jediný efektivní způsob, jak se štěnic při velkém zamoření zbavit, je zavolat úklidovou firmu, mezi jejíž zaměření patří také dezinsekce – hubení hmyzu, i deratizace. Ta použije profesionální přípravek, který bez osvědčení nekoupíte, s velkou pravděpodobností insekticidní dýmovnici přímo proti štěnicím.

Co tedy konkrétně provést? Pokud se přeci jen chcete pustit do hubení štěnic svépomocí, nejúčinnější bývá kombinace chemické a mechanické likvidace. Použijte tedy vámi zvolený insekticidní postřik pro domácí použití, nebo se štěnic zbavte pomocí horké páry, která je vyhubí a následně je odsajte vysavačem, který po úklidu vyčistěte nebo vyměňte.

Mýtus o štěnicích

Není pravda, že štěnice se vyskytují pouze u sociálně slabších rodin, které tolik nedbají na úklid a celkovou hygienu domova. Můžete na ně narazit v hotelu, na chalupě, ale klidně v luxusní rezidenci, kam je někdo přinesl například v kufru úplně odjinud.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..