Praha pronájem domu – 5 pádných důvodů, proč ho raději prodat

Praha pronájem domu - 5 pádných důvodů, proč ho raději prodat
Praha pronájem domu – 5 pádných důvodů, proč ho raději prodat

Máte nemovitost v Praze? Pronájem domu se nabízí jako logické řešení, pokud jej aktivně nevyužíváte. Zní to takřka dokonale, vlastnit rodinný dům v hlavním městě je terno. Stačí jej pronajmout a užívat si štědré roční výnosy. Jenže to je ideální stav, kterého reálně dosáhne pouze hrstka vyvolených. Přečtěte si, proč je v současné době jednodušší a finančně výhodnější rodinný dům prodat, než pronajmout.

Pronájem domu je běh na dlouhou trať

Pokud hádáte, že s trhem pronájmů pekelně zamávala pandemie koronaviru, hádáte správně. Zatímco v jiných městech nájmy mírně vzrostly, v Praze se snížily v některých případech až o desítky procent. Situace se pomalu a jistě uklidňuje a navíc se blíží začátek školního roku, takže se očekává, že hlavní město opět zaplaví studenti. Levné pronájmy v Praze tak pravděpodobně skončí. Pro majitelé bytů je to určitě dobrá zpráva a příjemná vzpruha po dlouhých měsících půstu. Jako vlastník rodinného domu jste si jistě také oddechli, že se situace v hlavním městě pomalu a jistě vrací k normálu. Jenže s pronájmy domů to nebylo jednoduché ani před vypuknutím pandemie. V čem je problém?

Proč je výhodnější pronajímat v hlavním městě byt

Pokud jste nabídli váš rodinný dům k pronájmu poprvé, možná jste narazili na realitního agenta, který se vám váš záměr snažil rozmluvit. Rodinné domy, které nejsou od počátku určené ke komerčnímu využití nebo nejsou k tomuto účelu rekonstruovány je velmi těžké výhodně a dlouhodobě pronajmout. To je realita, kterou dokládají fakta a roky zkušeností v oboru. Navíc toto je popis situace před propuknutím pandemie. Pokud přece jen chcete dát pronájmu šanci, připravte se, že to nebude procházka růžovou zahradou. Zajímá vás, proč tomu tak je? Hned vám to vysvětlíme.

  1. Najít vážného zájemce o dlouhodobý pronájem pro rodinný dům je mnohem těžší, než najít zájemce pro dlouhodobý pronájem bytu. Počet nájemníků se navíc vlivem pandemie zmenšil, vaše šance se tak ještě více snižují. Není výjimkou, že dům zůstává prázdný několik měsíců, což se samozřejmě projeví na celkových výnosech.
  2. Když už jsme u těch výnosů, mohlo by se zdát, že výnosy z pronájmu vily jsou vyšší vzhledem k tomu, že pronájem domu je průměrně třikrát vyšší než pronájem bytu. Jenže často je opak pravdou. Pronajmout byt trvá v průměru jeden měsíc. Naproti tomu pronajmout vilku může trvat třeba půl roku. Do výnosu je nutné započítat i dobu, kdy byl dům zcela prázdný. Lépe jsou na tom pouze domy, které se pronajímají ke komerčním účelům.
  3. Proces hledání nájemníků do bytu je mnohem jednodušší a rychlejší, tím pádem méně stresující, než dlouhé čekání na nájemníka rodinné vilky. Zájemců o pronájem domu je navíc nesrovnatelně méně.
  4. Vysoké náklady na údržbu nemovitosti. Staráte se nejen o interiéry, ale také o exteriéry a konstrukci domu. Samozřejmostí je údržba zahrady a přilehlých pozemků.
  5. Vysoké náklady na nevyhnutelné rekonstrukce. Nemovitosti k pronájmu je nutné udržovat v dobré kondici. Atraktivní vzhled a moderní zařízení zvyšují vaše šance na výhodný pronájem. Je ovšem diskutabilní, zda se vám finance a vaše úsilí vrátí.

A co krátkodobé pronájmy?

Pokud máte pěknou nemovitost ve velmi atraktivní lokalitě, nebyl by to nápad k zahození. Jenže zlatou éru krátkodobých pronájmu prožívala Praha před pandemií. Dokud se plně neobnoví turistický ruch, nemá moc smysl upínat se na tuto možnost. Navíc i krátkodobé pronájmy sebou nesou řadu povinností, takže se vám ve výsledku nemusí vůbec vyplatit.

Pronájem domu se vyplácí jen ve výjimečných případech

Mnohem výhodnějším a také bezpečnějším řešením je dům prodat a investovat utržené peníze do nákupu bytů, které pronajmete mnohem jednodušeji.

Jedná se o bezpečnou investici s lepší návratností.

Zkoušeli jste pronajmout tradiční rodinný dům v Praze? Souhlasíte s tvrzením v článku, nebo máte zcela opačnou zkušenost?

Vaše osobní zkušenosti nás zajímají, budeme rádi, když se o nich rozepíšete v komentářích.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..