Praktické rady a tipy, jak vybrat zavazadlo na vaši dovolenou

Praktické rady a tipy, jak vybrat zavazadlo na vaši dovolenou

A je to tady. Dovolená už ťuká na okno. Vám už jen zbývá sbalit si zavazadlo. Je lepší kufr, batoh nebo taška na kolečkách? A jaký vybrat materiál? Čtěte dál a dozvíte se všechny důležité informace

Základem výběru jsou tyto otázky

Před pořízením cestovního kufru si rozmyslete, jakou potřebujete velikost. Dále by vás měl zajímat materiál, hmotnost a cena.

  1. Potřebujete palubní zavazadlo, střední nebo velký cestovní kufr?
  2. Chcete spíše skořepinový nebo textilní kufr?
  3. Je pro vás lepší zavazadlo s kolečky, batoh nebo cestovní taška?

Zavazadlo do kabiny musí splňovat podmínky

Rozměry příručního zavazadla se odvíjí od společnosti, se kterou cestujete. Před pořízením cestovního kufru nebo tašky si najděte informace, že zavazadlo splňuje potřebné rozměry a váhu. Co si můžete vzít na palubu? Do zavazadla nepatří tekutiny o více jak 100 ml (pokud to nejsou při kontrole nahlášené kapky do očí a léky), nebezpečné, ostré a zápalné předměty.

Zavazadla jsou při kontrole přeměřována a vážená. Po překročení rozměrů a váhy, musíte na místě zaplatit poplatek. Doma si kufr tedy změřte a zvažte. K tomu je vhodná příruční váha na zavazadlo za pár korun.

Skořepina nebo textil?

Odbavený kufr do zavazadlového prostoru samozřejmě také musí splňovat určité rozměry a váhu. Váhové limity se nejčastěji pohybují okolo 20 – 23 kg. U společnosti Smartwing se bohužel obvykle musíte spokojit s 15 kg (a 5 kg u příručního zavazadla). Pří nákupu letenky si zjistěte, jestli máte odbavené zavazadlo v ceně.

Co se týká rozměrů, tak ty se počítají přesně na cm podle jednotlivých stran, nebo podle součtu stran (nejčastěji do 158 cm).

Skořepinový kufr se nejčastěji vyrábí z těchto materiálů

  1. ABS (akrylonitril-butadien-styren) je nejlevnější, takže na trhu i nejzastoupenější. Mezi plusy patří pevnost, odolnost a výdrž při změnách teplot.
  2. Lehčí variantou je PC (polykarbonát). Obstojně odolává tlaku a praská měné než levnější ABS.
  3. Příjemně lehké kufry se vyrábí z PP (polypropylen). Dalším plusem je pružnost a odolnost.
  4. Nejdražší je hliník. Je lehoučký a nadprůměrně odolný-

Textilní kufr se vyrábí z látky, která při obvyklém zacházení vydrží docela dost (nehrozí riziko prasknutí jako u skořepiny). Další výhoda se skrývá v možnosti rozšíření díky rozepínacím zipům

Cestovní tašku využije každý

Tašky dělíme na dvě kategorie. Tašky bez koleček a taška s kolečky. Jaká je lepší? To záleží na vašich preferencích. Menší cestovní tašku využijete i do posilovny nebo na víkendový výlet s rodinou nebo kamarády.

  1. Obyčejná taška vypadá jako velká kabela. Je lehká, poměrně levná a skladná. Tašku můžete nosit v ruce, nebo ji navléct na vysouvací madlo u kolečkového kufru. Ideální do kabiny. Pamatujte, že váhový limit je nejčastěji 5–10 kg.
  2. Cestovní taška na kolečkách v sobě kombinuje plusy rozměrné kabelky a pohodlného kufru s kolečky.

Batoh se vezměte s sebou do letadla

Batoh se do letadla hodí asi ze všeho nejvíc. Vejde se vám do něj kniha, notebook i taštička s hygienickými potřebami. Samozřejmě, že příruční zavazadlo musí splňovat určité limity, tak si je zjistěte ještě před balením. Někdy je dokonce možné vzít na palubu příruční zavazadlo + osobní tašku. Ale to bohužel nemá každá společnost.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..