Komaxit, práškové lakování je moderní technologie, se kterou se setkáváme téměř na každém kroku. Například povrch pračky, ledničky či jiných běžných elektrospotřebičů je upravený práškovým lakováním pro atraktivní vzhled i výhodné praktické vlastnosti. Prášková lakovna má v současnosti své nenahraditelné místo nejenom v elektro či spotřebním průmyslu, ale také v oborech, jako jsou strojírenství, stavebnictví nebo automobilový průmysl. Dokonce přijde vhod i kutilům. Níže se dozvíte proč.
Jak funguje práškové lakování?
Práškové lakování je povrchovou úpravou kovů, která dokáže vytvořit dokonale jednotnou vrstvu. Díky tomu zaručuje ochranu před korozí a nabízí také atraktivní elastický design lakovaného předmětu. Uplatňuje se pro ocelové či hliníkové předměty, pozinkované plechy nebo žárově pozinkované díly.
K práškovému lakování se využívají speciální barvy označované jako komaxit. Částečky práškové barvy se nejprve elektricky nabijí. Lakovaný předmět je uzemněn, a tak na něm nabité barevné částečky vytvoří dostatečnou vrstvu. Poté dochází k vypálení předmětu ve vypalovací peci. Při teplotě 160 – 200 °C se komaxit roztaví, přilne k povrchu a vytvrdí.
Prášková lakovna pro velké i malé zakázky
Prášková lakovna je dostupná pro velké série, ale i kusové zakázky. Ocení ji kutilové, kteří si dají tu práci, aby vytvořili vlastní kovový předmět. Díky práškovému lakování pak zabezpečí ochranu svého díla před korozí, a to mnohem důkladnější, než nabízí klasické mokré lakování. Komaxit lze využít i při renovaci kovového nábytku nebo dopravních prostředků. Fanoušci veteránů jistě potvrdí, že práškové lakování je tím nejlepším způsobem ochrany před korozí.
Jaké výhody skýtá práškové lakování?
Nejde jenom o vzhled nebo ochranu před korozí. Komaxit chrání kov i před mechanickým poškozením. Vyznačuje se také vysokou barevnou stálostí. Jeho předností je jistě i variabilita barev či možných struktur povrchu – od lesklých a perfektně hladkých, až po drsné, velmi hrubé struktury.
Komaxit také odpovídá nejpřísnějším kritériím pro ochranu životního prostředí. Práškové barvy neobsahují rozpouštědla. Při práškovém lakování nedochází ke znečištění okolního prostředí. To se v případě domácí úpravy kovových povrchů rozhodně říct nedá, že kutilové?
Zanechte odpověď