Jak předcházet plísni nohou?

Jak předcházet plísni nohou?

Jak předcházet plísni nohou?

Plísně nohou jsou velmi nepříjemnou záležitostí, a pokud se jim chceme vyhnout, je nejlepší vhodná prevence. Jak předcházet plísní nohou?

Sušení nohou

Jestliže se vám nohy potí nebo pracujete ve vlhkém prostředí, musíte nohy pravidelně sušit, zejména mezi jednotlivými prsty. Vyčleňte si na to vždy jeden ručník, kterým budete nohy pravidelně otírat, ale nepoužívejte ho na nic jiného. Plíseň by se jinak prostřednictvím ručníku šířila dál. Na trhu se sice vyskytují různé přípravky zabraňující nohám v pocení, ale většinou to není nic zdravého.

Vzdušná obuv

V létě je samozřejmostí otevřená a dostatečně vzdušná obuv. Uzavřená a neprodyšná obuv je přímo rájem pro plísně, protože se nohy mohou lehce zapařit. V zimě sice není možné nosit otevřené boty, ale aspoň se snažte kupovat kvalitní zimní obuv, případně sportovní.

Veřejné prostory

Pokud půjdete na koupaliště, do bazénu, společných sprch či teď v zimě budete prohřívat kosti v sauně, vždy si na nohy nazujte žabky nebo pantofle. Je to důležité, protože pohyb bosou nohou po podlaze, s níž přišlo do styku nepřeberné množství lidí, jen nahrává tomu, že si domu můžete odnést plíseň na nohou.


Dezinfekce bot

Veškerou obuv, kterou denně nosíte je dobré nejméně 2x týdně vydezinfikovat. Vhodný dezinfekční sprej seženete v běžné lékárně nebo drogerii. Vynikající je pro tyto účely Tea tree olej, který pořídíte v prodejnách se zdravou výživou, internetových obchodech, případně i v lékárnách.

Použití mýdla

Nezapomínejte si den co den pravidelně mýt nohy včetně prostoru mezi prsty antibakteriálním mýdlem. Přestože chodíte každý den do sprchy, tak sprchový gel ani obyčejné mýdlo bakterie nikdy zcela nezničí. Toto speciální antibakteriální mýdlo můžete používat i na ruce, čímž můžete předcházet onemocnění nehtů, ale také žloutence a podobně.

Pravidelná pedikúra

Doma si sice uděláte to nejnutnější, ale nechte si čas od času své nohy ošetřit profesionálními pracovníky v některém kosmetickém salónu. Nepravidelná pedikúra může způsobit, že se na zbytnělé kůži vyskytne plíseň. Pokud už jste někdy mykózu měli, vždy to sdělte pedikérce, aby provedla pouze suchou pedikúru. Procedura by se měla opakovat zhruba jednou za 3 až 4 týdny.

Prevence během léčby

Nejen nohy, ale i nehty chraňte speciálními přípravky. Jestliže už plíseň máte, zajděte si k lékaři, který vám stanoví léčbu. Ta může trvat i několik týdnů, ale i tak je důležité pečovat o nohy stejným způsobem, jako když chcete výskytu plísně předejít.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..