Jak přepravovat objemné či nebezpečné zásilky?


Jak přepravovat objemné či nebezpečné zásilky?

Poslat dopis či malý balík zvládne každý, a tak je v podstatě jedno, zda půjdete na poštu, nebo oslovíte nějakou přepravní společnost. Avšak u zásilek problematického charakteru se už vyplatí zjistit si, kde s nimi nebudou mít problémy a zároveň vyhoví vašim potřebám. A jak to vůbec probíhá?

Nebezpečné zásilky

Přeprava ADR, neboli nebezpečných zásilek, je náročná pro všechny, kteří jsou do převozu zapojení. Dopravce musí mít řidiče, dispečery i skladníky vyškolené pro práci s výbušninami, plyny, žíravinami, toxickými, infekčními či radioaktivními látkami, a potřebuje disponovat i odpovídajícím zařízením.

Práci navíc to znamená i pro odesílatele. Nezbývá mu nic jiného než zvolit správný obal (kupříkladu plastový kanystr či bednu z překližky) a také vyplnit všechny potřebné informace do přepravního dokladu. Přepravce potřebuje znát například kód omezení průjezdu tunelem, číslo vzoru bezpečnostní značky a obalovou skupinu.

Nadměrné náklady

Za nadměrný náklad se dá považovat mnoho věcí – od kola přes nábytek až k magnetu o váze 1,5 tuny. Proto tady nelze mluvit o nějakém správném zabalení a přinesení na pobočku. Vždy je nezbytné domluvit se s přepravní společností a zajistit, aby si pro věc přijeli. Přeprava nadměrných nákladů by měla zahrnovat také ruční nakládku a vykládku.

Každá přepravní společnost má ohledně nadměrných balíků svá pravidla, obvykle vám po domluvě přepraví i náklady přesahující uvedené maximální rozměry.

Nevíte si rady?

ADR i nadměrné náklady jsou specifické. Budete-li je posílat poprvé, nezdráhejte se zeptat. Zavolejte si na infolinku dopravce, nebo se stavte přímo na centrálu. Například známý dopravce FOFR je na takové situace připraven, na každém středisku má certifikovaného ADR poradce. Ten vám vysvětlí, co je potřeba kde vyplnit, za jakých podmínek vám zásilku převezou, zda by pro vás byla vhodná expresní přeprava či jak si objednat odvoz až z domu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..