Proč byste měli čistit fasádu?

Proč byste měli čistit fasádu?
Proč byste měli čistit fasádu?

Fasáda je nejsvrchnější ochrana vašeho domu a chrání jeho konstrukci před vnějšími vlivy. Měli byste jí čas od času její péči oplatit a vyčistit ji. Nemusíte se však do odstraňování nečistot pouštět sami, udělá to za vás odborná firma.

Fasády často napadají řasy a plísně, dále se na jejich vzhledu podepisuje smog a kouř. Konkrétní složení nečistot závisí na tom, kde dům stojí, ve městech to budou spíše anorganické nečistoty, zatímco v zelenějších oblastech ty organické.

Zelené řasy a černé plísně je potřeba odstraňovat hned z několika důvodů. Jedním z nejdůležitějších je ochrana vlastního zdraví. Spory plísní a řas mohou způsobovat problémy s dýcháním nebo bolesti hlavy. Pak jsou tu problémy s funkčností zateplovacího systému, plísně a řasy poškozují fasádu, a ta kvůli tomu degraduje. V neposlední řadě jsou tu také estetické důvody, černozelené skvrny na fasádě zkrátka nevypadají dobře.

Co jsou plísně a řasy?

Plísně jsou mikroskopické houby, které se dokážou přizpůsobit teplotám až od -15 °C až po +45 °C, způsobují zdravotní problémy a tvoří tzv. mykotoxiny.

Řas existuje na světě více než 8000 druhů. Řasy potřebují ke svému růstu na rozdíl od plísní světlo a teplo, vlhkost a minerální látky. Na rozdíl od plísní na sebe z ovzduší vážou oxid uhličitý a za pomoci slunečního záření tvoří syntézou živiny.

Proč se řasy a plísně usazují na fasádách?


Základem pro vznik a šíření plísní, řas a mechů je vlhkost, která se udržuje na povrchu fasády. Především na severních stěnách, kam se nedostane slunce, povrch fasády nevysychá, tím pádem tu vznikají pro plísně i řasy ideální podmínky. Znečištění způsobuje i přítomnost vzrostlých stromů v blízkosti domu.

Dalším důvodem znečištění fasády mohou být špatné klimatické podmínky, především v průmyslových oblastech, kde je velké množství smogu v ovzduší a časté mlhy.

Problémy nemusí způsobovat jen atmosférické vlivy, ale i špatně navržený zateplovací systém, detaily na fasádě nebo malý přesah střechy či nedostatečné krytí fasády.

Nedostatečná péče o fasádu může být také jedním z důvodů, proč je fasáda ve špatném stavu. Pravidelnou údržbu je třeba věnovat bytovým, panelovým i rodinným domům, historickým budovám, administrativním i komerčním objektům.

Jak se čištění a mytí fasád provádí?

Technici na místě posoudí rozsah a stupeň znečištění a zvolí vhodný postup čištění. Aby vše proběhlo k vaší spokojenosti a fasáda domu opět zářila, je potřeba zajistit odborný zásah. Mytí vodou by mohlo spíše uškodit, než pomoci. Díky vhodným kombinacím přípravků a postupů je možné zachránit fasádu, u které se původně předpokládalo, že ji bude potřeba vyměnit.

Fasády se čistí pomocí ověřených postupů, při kterých se používají chemické prostředky, horká voda a pára. Mezi odborníky na čištění fasád patří firma ARS, která používá výrobky od nejlepších výrobců z celého světa, které před použitím důkladně testuje.

Díky odbornému ošetření fasády můžete prodloužit životnost vaší fasády. Po vyčištění je vhodné ještě nechat na fasádu nanést ochranný nátěr, který životnost ještě prodlouží.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..