Rozdíl mezi převodovkami může být pro vozidlo klíčový

Rozdíl mezi převodovkami může být pro vozidlo klíčový
Rozdíl mezi převodovkami může být pro vozidlo klíčový

Převodovku není třeba představovat, neboť ji pravděpodobně zná každý motorista. V motorech plní důležitou funkci a má na starost spoustu dalších procesů. Správný výběr převodovky tudíž představuje velmi důležitý proces, neboť se jedná důležitou součást celého stroje. Dnes se vám pokusíme ukázat rozdíl mezi dvěma typy převodovek a třeba vám usnadním výběr vozidla.

Výběr převodovky je klíčový

Převodovka plní funkci převaděče mezi hnacím ústrojím vozidla a hnaným strojem. Umožňuje také měnit úhlovou rychlost a točivý moment. Je to tedy velmi důležitá součást každé automobilového stroje. Výběr může být náročnější, protože existuje relativně velký počet druhů. Známe převodovky:

  • Šnekové
  • Čelní
  • Kuželové
  • Planetové

Zaměříme se pouze na dva druhy, planetové a čelní, a něco si o nich povíme. Třeba vám to při výběru vozidla pomůže a snadno si tak vyberete svůj ideální stroj.

Vysoká stabilita

Jako první nás bude zajímat uvedený druhý typ převodovky. Čelní převodovky jsou typem převodovek se souosým uspořádáním vstupního a výstupního hřídele. Při vývoji těchto převodovek se klade důraz na kompaktní tvar, velkou stabilitu a vysokou zatížitelnost. Pokud vám tyto vlastnosti sedí, bude tato převodovka dělaná přímo pro vás. Můžete je dostat v několika provedeních: AR (bez motoru), AM a AC (s motorem, a v mnoha dalších kombinacích.

Velmi tichý chod

Druhým typem převodovek, které nás budou dnes zajímat jsou převodovky planetové. Planetové převodovky jsou navrhovány a vyráběny pomocí nejmodernějších prostředků na trhu. Mohou se pochlubit kompaktním tvarem, velkou zatížitelností, vysokou účinností a velmi tichým chodem. Pokud tedy tíhnete k tichu, je tento typ přímo pro vás. Dostanete ho v provedení EX PAM (s motorem) nebo EX (bez motoru). K dostání jsou samozřejmě i další provedení, ale to záleží na vašem uvážení a rozhodnutí.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.