Jak si udržet normální krevní tlak?


Jak si udržet normální krevní tlak?
Jak si udržet normální krevní tlak?

Stále více přibývá jedinců s vysokým krevním tlakem, který může způsobit řadu zdravotních komplikací. Ostatně hypertenze patří k jedné z nejčastějších příčin cévních a srdečních onemocnění. V počátku jsou příznaky nenápadné, ale následky bývají fatální.

Jak se vyhnout komplikacím? Vysoký tlak za čas obtíže zhoršuje, a když ho ignorujete a neléčíte, může za nějakou dobu dojít k poškození některých orgánů. Zkuste tomu předejít úpravou životosprávy.

Přestaňte kouřit

Ušetřete nejen peníze, ale hlavně své srdce, cévy a také plíce. Když přestanete kouřit, značně tím vylepšíte celkové prokrvení těla, navíc se snižuje riziko vzniku infarktu, mrtvice a nádorových onemocnění.

Optimální váha je základ

Díky nadváze dochází k zatěžování krevního oběhu, což způsobuje stoupání tlaku. Úprava váhy je na místě, ale rozhodně to nechce žádné drastické hubnutí, jděte na to pomalu, ale účinně. Ideální je každý měsíc shodit 1 kilogram. Hubnutím se také sníží hladina krevního cukru a také špatného cholesterolu.

Omezte sůl

Máte nutkání stále jídlo přisolovat? Zapomeňte na to. Pokuste se denně vydržet jen s takovým množstvím soli, které se vleze na 1 čajovou lžičku. Také se vyhýbejte konzumaci uzenin, chipsů a dalším přesoleným potravinám.


Omezte alkohol

Pokud si rádi dopřáváte nějaký ten alkohol každý den, nesmí se to přehánět. Dejte si maximálně dvě deci vína nebo 1 pivo (0,5l), a to by měly dodržovat zejména ženy. Organismu neprospívá ani nárazové pití alkoholu (oslavy, večírky atd.), neboť je to velmi silná zátěž pro cévy, srdce i mozek.

Konzumace ryb

V rybách je skrytý zdroj omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty mají pozitivní vliv na srdce a cévy. Pokuste se ryby zařazovat na jídelníček aspoň dvakrát za týden, ideální je sleď, losos, pstruh, makrela a také sardinky.

Vyhýbejte se stresu

Občasný stres se nám bohužel nevyhne, ale jestliže jste stresu a stresovým situacím vystaveni dlouhodobě je to velká zátěž pro srdce. To musí pracovat více, ve vyšším tempu, čímž dochází i ke zrychlení krevního oběhu, takže se zvyšuje tlak. Proto se snažte vše řešit v klidu, bez stresu.

Hýbejte se

Srdce a cévy pohyb uvítají, proto se snažte hýbat pravidelně. Zkusit můžete aerobní pohybovou aktivitu, nejlépe denně aspoň 30 minut. Ovšem pokud by vám to nevyhovovalo, vystačíte si klidně se svižnou procházkou. Každý den zhruba 3 km.

Kontrolujte své tělo

Základem pevného zdraví jsou pravidelné lékařské prohlídky, ať už jde o prevenci či prohlídku v rámci léčby nějakého onemocnění. Pokud se tedy léčíte s cukrovkou, vysokým cholesterolem, máte problémy s ledvinami nebo astma, pak rozhodně nesmíte prohlídky zanedbávat či podceňovat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..