Sousedské problémy: Kdo má povinnost postavit plot?


Sousedské problémy: Kdo má povinnost postavit plot?
Sousedské problémy: Kdo má povinnost postavit plot?

Dvě novostavby, dva sousedící pozemky, jeden problém. Kdo má v tomto případě povinnost postavit plot? O tom si povíme v tomto článku.

Řešit oplocení pozemku se sousedy může být pořádný oříšek. Zejména otázka, kdo ho postaví a kdo se o něj bude starat, je velice zapeklitá. Jak tento problém vyřešit?

Co je to plot?

Důležité je si uvědomit, co to vůbec plot znamená. Plot má v základu zabránit nebo omezit pohyb za určenou hranici. Slouží tedy k ochraně nemovitostí a zajišťuje soukromí. Brání taky vniknutí nepovolaných subjektů do nemovitosti a na zahradu. Mnohem důležitější je ale zřejmě psychologický efekt, protože zvyšuje pocit bezpečí. Dle současné legislativy ale nemáte povinnost oplotit pozemek kolem domu.

Pokud se k tomu ale rozhodnete, můžete tak učinit mnohem snáz než dříve. Od roku 2018 totiž platí nový stavební zákon, který říká, že na oplocení není potřeba územní souhlas. Pokud tedy oplocení nesousedí s veřejným prostranstvím a nebude přesahovat výšku dvou metrů.

Jak problém řešit se sousedem?

Nejjednodušší je zajít za sousedy a společně se domluvit na dalším postupu. Chápeme ale, že ne vždy je to takhle jednoduché. Pokud se vám tedy nedaří se sousedy domluvit, nemusíte mít strach. Zákon myslí i na tyto nepříjemné situace.

V zákoně se totiž nachází výraz nazvaný „rozhrada“. Jedná se o prvky jako jsou ploty, zdi, živé ploty, meze, nízké zídky, strouhy, stromořadí, stezky či jiná umělá ohraničení sousedící s pozemky. Nachází-li se na hranicích dvou sousedních pozemků, jsou dle práva spoluvlastnictvím obou sousedů. Tím pádem by i náklady na jeho stavbu měly být financovány z kapes obou sousedů.

Kde pořídit vše potřebné?

Pokud se chystáte na stavbu plotu, bude potřebovat velké množství vybavení. Nejen konzole k uchycení pletiva a rámy pro dvoukřídlé brány nabízí Plot-eshop.cz. Společnost nabízí i ploty na klíč v okolí Prahy. Jestliže si na stavbu vlastního plotu netroufáte, jedná se o ideální a cenově dostupné řešení.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..