Jak správně pečovat o zuby vašeho pejska?

Jak správně pečovat o zuby vašeho pejska?

Jak správně pečovat o zuby vašeho pejska?

Vhodná péče o psa, zejména pak o jeho chrup, je stejně důležitá jako u lidí. Pes si sám o sobě příliš pomoci nemůže, ale když svému zvířeti pomůžete a budete o jeho zoubky pečovat, předejdete tak spoustě onemocnění. Mezi ně patří choroby srdce či ledvin, ale také onemocnění imunitního systému.

Jak poznat, že má pes problémy se zuby?

O tom, že není něco v pořádku, nás může zpočátku informovat zápach, který vychází z tlamy vašeho miláčka. K dalším příznakům patří nadměrné slinění a také odmítání stravy, což může být velmi nepříjemnou záležitostí. Nečištěné zuby škodí tím, že rozvíjí zánět dásní i závěsného aparátu.

Výsledkem jsou uvolněné zuby, což nakonec končí jejich vypadnutím, i když to není až tak nejhorší. Těžký zánět se často rozšíří do čelistní kosti, která se může následkem zánětu i zlomit. Bakterie se rozšiřují do dutiny nosní, což pak zejména u starších jedinců přináší komplikace v podobě chronických infekcí. Ty mohou vést až k onemocnění jater, ledvin a také srdce.


Vhodný kartáček je základ

Rozhodně není vhodné použít kartáček, který jste používali. Vždy vyberte optimální kartáček, který bude vždy velikostně odpovídat velikostí psí tlamy. Skvěle mohou pro tyto účely posloužit gumové návleky na prst, na kterých jsou drobné výčnělky.

Zubní pasta

Pasta, kterou běžně používáte, není pro psa vhodná. Je to proto, že obsahuje velké množství fluoru a dalších látek, které ovšem pes nedokáže strávit. To je důvod, proč musíte koupit pastu určenou přímo pro čištění zubů zvířat. V takové pastě je jen minimální obsah fluoru a bývají navíc ochucené mnoha příchutěmi, které pejskům rozhodně šmakují.

Pravidelné čištění jako rituál

Péče o zuby musí být pravidelná, jinak nebude účinná. Je dobré, když z toho uděláte rituál, aby si pes zvykl. Pes s vámi bude bojovat, protože si nebude chtít zuby čistit. Jakmile bude tento proces rituálem, pes bude čištění očekávat a za pár dní (maximálně týdnů) si zvykne a přestane s vámi bojovat. Dobré je pejska za vyčištění zoubků odměnit psím pamlskem nebo tím, že si s ním budete hrát.

Pamlsky na čištění zubů

Pokud byste si na čištění zubů psa netroufali nebo to z nějakého důvodu nejde, pak investujte do speciálních dentálních pamlsků, které se o ústní hygienu vašeho miláčka postarají za vás. Prodávají se v různých velikostech a nutí psa k tomu, aby více kousal, čímž dojde k odstranění velké části zubního kamene. Někteří chovatelé radí nakrájet klasický chléb na kostky, nechat ho ztvrdnout a ty pak dát psovi chroupat na zoubky.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..