Jak správně třídit odpad?

Jak správně třídit odpad?

Jak správně třídit odpad?

Třídění odpadu by mělo být pro každého z nás naprostou samozřejmostí. Občas si však někteří lidé nejsou jistí, kam vlastně některé druhy odpadu vyhodit. Zbytečně si pak přidělávají nejen práci, ale i starosti. Jak správně třídit odpad?

Drobné elektro

Přemýšlíte kam vyhodit nefunkční telefon, notebook, žehličku a další elektrospotřebiče? Rozhodně zapomeňte na směsný odpad, neboť když se spotřebiče rozkládají, unikají z nich nebezpečné látky. Tento druh odpadu patří do červeně zbarveného kontejneru s nápisem Asekol, odkud jdou rovnou na speciální linku, na které se bezpečně rozebírají. Spotřebiče se pak zhruba z 90% recyklují.

Papírové materiály

Papír, který se používá na výrobu ruliček toaletního papíru a také obaly vajíček se recykloval již tolikrát, že se znovu zpracovat už nedá. Jakmile je čas pro vyhození, zvolte kontejner na směsný či bio odpad. Do směsného odpadu vyhoďte i znečištěné papírové kapesníky a dětské pleny, je to z čistě hygienických důvodů.

Plastové materiály

Myslíte, že sáček od bramborových chipsů či tuba od zubní pasty patří do kontejneru na plasty? Ani omylem, protože nejsou tak úplně plastové. Tuby mají uvnitř malou vrstvu hliníku, tudíž patří do směsného odpadu. Rovněž sáček od brambůrek si nejdříve pořádně prohlédněte a teprve potom vyhoďte. Jestliže je sáček uvnitř stříbrný, pak by mohl být označen symbolem trojúhelníku s číslicí 5 a písmeny PP. Pokud tam tyto symboly najdete, klidně ho hoďte do plastů, když tam nejsou, je jeho cílem směsný odpad.

Rozbité sklo

Pokud se vám zrcadlo rozbilo na střepy, pak ho rovnou vyhoďte do kontejneru na směsný odpad, protože je v něm tenká vrstva kovu, která rozhodně nepatří do skleněného odpadu. Kdo chce, může takové zrcadlo odvést i do sběrného dvora.

Jak připravit tříděný odpad na vyhození?

Nemusíte v podstatě dělat nic zvláštního, přestože se většina lidí myslí, že musí odpad nějak náročně připravovat.


  • Uzávěry a etikety z plastových lahví se odstraňují při drcení a praní materiálu.
  • Kancelářské kovové svorky z papíru jsou odstraňovány magnetickými separátory.
  • Kelímky od pomazánek, jogurtů, margarínů atd. se roztřídí, rozdrtí a pak dochází k jejich praní, aby se odstranily veškeré nečistoty a zbytky potravin. Samozřejmě, že vám nikdo nebrání kelímky vypláchnout.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..