Jak ušetřit za energii?

Jak ušetřit za energii?

Jak ušetřit za energii?

Také máte pocit, že vaše peníze zmizí dřív, než se vůbec stačí ohřát na vašem bankovním účtu? Snažíte se ušetřit, ale pořád se vám to nedaří? Zkuste pro začátek uspořit pár korun za energii. Obecně platí, že čím je vyšší spotřeba, tím vás to stojí více peněz. Zkuste pár malých vychytávek, které vám mohou s ušetřením energie pomoci. Jak na to?

Klasické žárovky zahoďte

Tyto žárovky jsou sice velmi levné, ale mají krátkou životnost. Lepší je použít úsporné žárovky či spíše LEDky. Ty můžou svítit 25 000 až 50 000 hodin, navíc lze intenzitu jejich světla zvýšit vhodně rozmístěnými zrcadly nebo bíle vymalovanými zdmi (bílá barva odrazí přes 80% světla, nejlepší je odstín polar, který patří k nejsvětlejším).

Radiátory

To jsou přímo žrouti financí, proto je dobré, když se vybavíte termostaty, kde se dá nastavit týdenní a víkendový režim, včetně konkrétních časových intervalů. Nejčastěji se nastavují 4 teplotní bloky za den – ranní, odpolední, večerní a noční. Když nejste doma nebo spíte, je dobré nastavit méně stupňů, čímž zabráníte vytápění naprázdno.

Odstraňte tepelné zábrany

Pokud už vaše radiátory mají termostaty, pak je důležité, aby na nich nebyly žádné věci, které nepustí teplo. Ostatně radiátor máme proto, aby do místnosti proudilo teplo. Vadit může cokoliv, od dlouhých záclon, přes sušák s prádlem až po pelíšek domácího mazlíčka. Radiátory potřebují také údržbu, to znamená pravidelné otírání od prachu a také odvzdušňování, což pomůže teplé vodě lépe cirkulovat po celém tělese.


Správné větrání

Necháváte pootevřenou ventilačku, aby do místnosti proudil vzduch? Tak na to zapomeňte. Během topné sezóny je mnohem efektivnější, když na krátkou chvíli otevřete okna dokořán a důkladně vyvětráte. Vydýchaný vzduch se vymění za čerstvý z venku a okno se zase zavře. Díky tomu nedojde k vychladnutí stěn v místnosti, takže nebude nutné je znovu vytápět, čímž se místnost zahřeje rychleji a nevzrostou tak náklady na topení.

Šetříme při vaření

Nejúspornější varnou deskou je bezesporu indukční, bohužel je její cena vysoká, tudíž je nutné volit jinou alternativu. Tou může být například sklokeramická deska. Další co může s úsporou při vaření pomoci je vhodné  nádobí. Třeba tlakový hrnec uvaří jídlo rychleji a vy tak můžete ušetřit až 30 % energie, stejně na tom budete při používání pokliček. Dobré je také nedávat malý hrnec na velkou plotýnku, a zároveň si hlídejte, že je dno hrnce rovné a teplo tak může proudit jak má.

Co dalšího může ušetřit energii?

  • Počítače a další elektrospotřebiče nastavte na automatické přepnutí do režimu spánku (ročně můžete ušetřit až 400 korun.
  • Pokud máte okna na sever, je tepelná ztráta 5x větší než s okny na jih. Dobré je když budete zatahovat závěsy.
  • Nejméně 1x za rok odmrazte a vyčistěte lednici, protože už 3 mm námrazy mohou zvýšit spotřebu o 75%.
  • Pořiďte si okenní fólie, samolepící těsnění nebo speciální lišty na dveře. Snížíte tak zbytečný únik tepla.
  • Pravidelně čistěte filtr v pračce i myčce na nádobí, aby se snížila jejich spotřeba.
  • Stolní počítač vyměňte za notebook, lépe se skladuje a má 3x menší spotřebu elektřiny.
  • Pokud budete mýt nádobí pod tekoucí vodou, spotřebuje se až o 50% více vody než při mytí v myčce. Současné myčky umí šetřit i elektřinu, a to 35 až 60%.
  • Neperte v pračce jednotlivé kusy, jako to ukazují v reklamě, ale vždy nasbírejte dostatek špinavého prádla a teprve poté pračku zapněte. Perte nejlépe na 30 či 40°C.
 1 komentář na Jak ušetřit za energii?

  1. Platby za energie, to je jeden nekonečný kolotoč. Normální žárovky už za chvilku nebudou ani k dostání, už teď se mi v obchodě špatně shánějí, skoro všude jen samý drahý ledky, 230,- korun za jednu žárovku fakt nedam, alespoň že ebay je má k dispozici za pár kaček. Jenže energetické úspory jsou to stejně jen minimální, podstatně víc se mi podařilo vrátit změnou poskytovatele, byl to teda oříšek než jsem si ho vybral, ale na pár let to mám zas z krku. Teďka to mám zařízený pevně u xEnergy na dva roky, takže ještě minimálně rok klidu.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..