V čem se zásadně liší tři trimestry těhotenství?

V čem se zásadně liší tři trimestry těhotenství?

Těhotenství z praktických důvodů dělíme na tři trimestry a každý z nich se vyznačuje zcela specifickým průběhem. V tomto článku se dozvíte to nejdůležitější.

První trimestr (1. až 13. týden těhotenství)

Začátek prvního trimestru počítáme od prvního dne poslední menstruace a ukončujeme třináctým týdnem těhotenství. Mezi první příznaky těhotenství patří zvýšená únava, nevolnosti, ale také citlivost prsou a citlivost vůči pachům. Každá žena však začátek těhotenství prožívá s odlišnou intenzitou.

Poněkud smutným faktem je, že jedno z pěti těhotenství končí samovolným potratem. Proto je vhodné informovat širší okolí až někdy po 12. týdnu, kdy se riziko potratu výrazně snižuje.

Během prvního trimestru obvykle proběhne několik návštěv gynekologa – ten v rámci prvního setkání těhotenství potvrdí a zkontroluje, zda je vše v pořádku. Vynechat byste neměla ani prvotrimestrální screening, který se provádí mezi 10. a 14. týdnem těhotenství.

Druhý trimestr (14. až 26. týden těhotenství)

Druhý trimestr je obdobím, jež si většina maminek užívá ze všeho nejvíc. Nevolnosti a střídání nálad z prvního trimestru obvykle ustupují, ale bříško ještě není tak velké, aby způsobovalo diskomfort. Těhotná žena tak může vykonávat spoustu aktivit, na které v poslední fázi těhotenství nebude mít ani pomyšlení.

Během druhého trimestru dochází u miminka k výraznému rozvoji orgánů. Od 24. týdne dokonce platí, že by mohlo přežít i v případě, že se narodí předčasně (byť by se jednalo o extrémně nedonošeného novorozence s hmotností cca 500 až 750 gramů).

Co se týče kontrol, vyšetření zahrnují ultrazvukový screening (v období 20. – 22. týdne) a glukózo-toleranční test (OGTT) (mezi 24. a 28. týdnem).

V čem se zásadně liší tři trimestry těhotenství?

Třetí trimestr (27. až 40. týden těhotenství)

Třetí trimestr se nese v duchu velkého finále. Mohou se vrátit typické těhotenské nepříjemnosti v podobě únavy a častých změn nálad, nicméně jsou kompenzovány blížícím se příchodem miminka.

Během třetího trimestru je možné začít s masáží hráze (ideálně v období cca 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu) a od 37. týdne používat zdravotnické prostředky pro přípravu na porod a posílení pánevního dna (např. Aniball nebo Epi-no).

Spoustu dalších informací o jednotlivých trimestrech těhotenství najdete na stránkách Modrý koník.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..