Víte co patří do povinné výbavy v roce 2019?

Víte co patří do povinné výbavy v roce 2019?
Víte co patří do povinné výbavy v roce 2019?

Možná někteří z Vás nezaregistrovali, že od 1. 10. 2018 došlo ke změně předpisů, které upravují povinnou výbavu každého řidiče. Tuto změnu mnozí řidiči jistě ocení, jelikož nově není povinnost vozit v autě hned několik věcí. A díky této znalosti se klidně můžete vyhnout neoprávněné pokutě.

Žárovky a pojistky můžete vyhodit

V povinné výbavě od podzimu roku 2018 již nemusíte mít náhradní žárovky a pojistky. Nicméně je třeba podotknout, že i tak jde o vcelku důležité náhradní součástky, které nezaberou mnoho prostoru. Vyřazení těchto součástek má být reakcí na modernizaci, kdy v době xenonových žárovek není ani v silách řidiče vyměnit je na počkání. Za nás tedy doporučujeme žárovky ani pojistky z výbavy nevyřazovat (hlavně v případě, kdy máte starší vozy), přestože již za absenci této výbavy nedostanete pokutu.

V povinné výbavě tedy i nadále zůstává reflexní vesta a výstražný trojúhelník. Co se týče rezervy, tu nemusejí mít vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt (pneumatiky typu runflat). Místo rezervy je také dovoleno využívat bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Rozhodně se také vyplatí mít sjednané kvalitní povinné ručení. Pokud totiž využíváte asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky, povinnost vozit rezervu se vás také netýká. Nicméně je třeba zvážit, zda je pro vás jednodušší vozit rezervu a za pár minut vyměnit kolo nebo čekat na asistenční službu.

Změny se týkají i lékárničky

Nově nemusí být součástí lékárničky pro první pomoc trojcípý šátek, rouška nebo náplast s polštářkem. Kladem je i fakt, že nově není třeba měnit lékárničky z důvodu expirace. Postačí tedy vyměnit a obnovit jen použité vybavení lékárničky. Avšak stejně jako v předchozím případě, i přes absenci sankce, doporučujeme mít výše zmíněné věci při sobě.

I tak si ale zkontrolujte, zda vaše lékárnička obsahuje všechny povinné komponenty a to obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, náplast hladká cívka, pryžové škrticí obinadlo, pryžové latexové) rukavice, nůžky a isotermická fólie, minimálně o rozměrech 200 x 140 centimetrů.

Povinná výbava v zahraničí

Pokud se vydáváte na cestu za hranice, měli byste si zjistit, jak vypadá povinná výbava v dané zemi. Můžete tak předejít značným problémům. V Bulharsku nebo Polsku je povinné mít s sebou hasicí přístroj, ve Francii zase alkoholtester. Zároveň také doporučujeme pořídit si povinné ručení s dostatečně vysokými pojistnými limity a často příhodnými asistenčními službami. Pokud nechcete nechat nic náhodě, uvažujte i nad havarijním pojištěním, které pokryje škody na vašem vozidle způsobené vlastní vinou.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..