Zajímavosti o Vánocích z celého světa, které vás stoprocentně překvapí!


Zajímavosti o Vánocích z celého světa, které vás stoprocentně překvapí!
Zajímavosti o Vánocích z celého světa, které vás stoprocentně překvapí!

Zajímavosti o Vánocích z celého světa, které vás stoprocentně překvapí!

S vánočními svátky se přirozeně pojí mnoho tradic, bez kterých si je jednoduše nedovedeme představit. Někdo doma každý rok lije olovo, někdo pouští ořechové loďky a jiní zase rozkrajují jablka, aby zjistili, jestli následující rok přežijí ve zdraví. Pak je tu ale také řada tradic, které máme asi všichni společné, jako je zdobení vánočního stromku, štědrovečerní večeře a poslech vánočních písní a koled. Se všemi těmito zvyklostmi – a také mnoha dalšími – se pojí zajímavé informace. Najdete je v následujících řádcích, a pokud umíte anglicky, tak i v infografice, kterou nám poskytl portál Kimbino.cz.

Vánoční stromky

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromku? Nesejde na tom, jestli je velký, malý, živý nebo umělý, hlavní je, že bude krásně nazdobený a rozsvícený. Zkoušeli jste si ale někdy při zdobení stromku měřit čas? Pokud ano, jistě jste nepřekonali světového rekordmana v této disciplíně. Tím se stal angličan Sam Homewood, kterému se celý stromek podařilo nazdobit za 34,52 vteřin.

V souvislosti s vánočními stromky pro vás máme ještě jednu zajímavost, a ta se týká těch umělých. I v minulosti se totiž živý stromek nedostal do každé rodiny, v Německu si je proto začali lidé vyrábět po svém. Využili k tomu husí peří, které zformovali do tvaru větviček a někdy jej dokonce obarvili na zeleno, aby skutečně připomínalo živý stomek.

Štědrovečerní večeře

Zlatým hřebem každých Vánoc je u nás nepochybně štědrovečerní večeře, kdy usedneme v rodinném kruhu a užijeme si společné, ničím nerušené chvíle. Vánoční mlsání má však i stinnou stránku, a to plýtvání jídlem. Každoročně se po celém světě o Vánocích vyhodí 230 000 tun jídla – dovedete si to představit pohromadě? Jestliže i vy během Vánoc jídlo vyhazujete, zkuste toho letos nakoupit o něco míň. A pokud se bojíte, že vám něco bude chybět, pamatujte na to, že si přece můžete zajít na nákup i mezi svátky.


Ke sváteční večeři se pochopitelně hodí i sklenka dobrého vína nebo nějaké to pivo, aby se vám dobře trávilo. Spousta lidí si však nějaký ten alhokolický nápoj ráda dopřeje i během štědrého dne. V průměru si lidé dávají první vánoční drink už v 11:07 dopoledne. Jestliže mezi ně patříte i vy, dejte si pozor, abyste si při porcování ryby nebo vaření večeře neublížili. Alkohol a nabroušené nože totiž dohromady jednoduše nejdou.

Když už je řeč o přípravě štědrovečerní večeře, která u nás zabere i několik hodin, tak tu máme ještě jednu zajímavost z Japonska. Tady se totiž o Vánocích nevaří, protože Japonci si večeři pro celou rodinu objednávají z fastfoodového řetězce KFC. Stala z toho tak rozsáhlá tradice, že si na některých místech musí své jídlo objednávat dva měsíce dopředu, aby se na ně vůbec dostalo.

Kulturní stránka Vánoc

Spousta lidí si zpestřuje pečení cukroví, předvánoční úklid i zdobení vánočního stromku poslechem příjemné vánoční hudby, která je spolehlivě dostane do té pravé nálady. Máte pocit, že potřebujete oživit svůj repertoár? Inspirujte se skladbami, které si lidé pouštějí nejčastěji! Na Spotify je to těchto pět:

  • The Pogues ft. Kirsty MacColl – Fairytale Of New York
  • Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You
  • Band Aid 30 – Do They Know It’s Christmas?
  • Wham! – Last Christmas
  • Chris Rea – Driving Home For Christmas

Jakmile však skutečně nastanou vánoční svátky, většina lidí vypíná rádia a reproduktory a usedá k televizi, aby mohli sledovat bohatý vánoční program. Světově nejoblíbenějším vánočním filmem je Sám doma (Home alone), který i u nás neodmyslitelně patří ke každým Vánocům. Populární je také Grinch (How the Grinch Stole Christmas) a Vánoční koleda (A Christmas Carol) – v obou filmech si můžeme užít herecký výkon, nebo si alespoň poslechnout hlas talentovaného herce Jima Carreyho.

Tradice a další zajímavosti

Každé dítě i spousta dospělých sní o tom, že se na Štědrý den podívají z okna a uvidí krásně zasněženou ulici. Kdy je lepší příležitost si postavit sněhuláka než právě na Vánoce? I kdyby ale napadl metr sněhu, asi se vám nepodaří překonat světový rekord. Největší sněhulák na světě totiž měřil 67,36 metru a byl postaven v Seattleu v USA. I kdyby ale nespadla ani vločka sněhu, pořád budeme mít vánočnější počasí než v Austrálii, kde teploty v tuto dobu dosahují 39 °C. Štědrovečerní večeře tu tím pádem probíhá venku na pláži s rozžhaveným grilem a výhledem na surfaře převlečené za Santa Clause.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..