Zvracení u dětí


Mezi nejčastější dětské obtíže, které se projevují už raného věku, patří zvracení. Pečliví rodiče jsou v pozoru i při sebemenší nemoci svého potomka. Zvracením se dítě zbavuje obsahu žaludku. Pokud jde o jednorázové zvracení, třeba při přejedení, není nutné problém dalekosáhle řešit. Jestliže se kontrakce břišní bránice opakují, je třeba navštívit lékaře. Tělo ztrácí vodu a potřebné živiny, ochabuje a strádá. Hrozí dehydratace organismu. Zvracení může být ukazatelem onemocnění žaludku, mozku i otravy.

Kdy navštívit lékaře?

Starostliví rodiče by se měli naučit rozeznat u dítěte způsob zvracení. Ublinkávání kojenců je běžnou věcí, netřeba se velmi znepokojovat. Horší je pozvolné zvracení, kdy vytéká jídlo z úst. Zvracení proudem se vyskytuje především u střevní chřipky. Po jídle se objevuje tzv. zvracení obloukem, zejména u kojenců. Někdy dětem nesedne jídlo, jindy je zvracení spojeno s příchodem zánětu průdušek anebo gastritidy. Výměšky s krví patří k nejzávažnějším, nutno neprodleně navštívit lékaře.


Pitný režim je základ

Děti potřebují dostatek tekutin. Vlhká růžová sliznice, vlhký jazyk a ústa plná slin značí dostatek tekutin v těle. U kojenců se stav tekutin zjišťuje počůranými plínkami. Pláč děcka bez slz v očích a suchá sliznice značí slabý příjem vody a dehydratované tělo. Pokud je dítě malé a trpí horečkou, stěžuje si na bolest hlavy a má ztuhlý krk, je třeba k doktorovi. Pokud naleznete ve stolici pěnu, krev anebo žluč, honem k lékaři.

Jak zabránit zvracení?

Nejlépe se osvědčilo podávat dítěti po lžičkách vodu nebo čaj z heřmánku či máty. Dítě uklidněte a hlaďte. Potřebuje vydatný odpočinek. Z čela mu osušte studený pot. Po zvracení vždy důkladně omyjte ústa. Nepodávejte dítěti mléčné výrobky, jen kuřecí vývar anebo mrkvovou kaši, banán či rýžový odvar. Tekutiny doplňujte slazeným černým čajem podávaným po lžičkách. Dohlížejte na hygienické návyky dětí a používejte jen čerstvé potraviny.

 
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..