Bílé, nebo červené? Které víno je lepší pro vaše zdraví?

Bílé, nebo červené? Které víno je lepší pro vaše zdraví?
Bílé, nebo červené? Které víno je lepší pro vaše zdraví?

Alkohol nemusí být vždy nutně špatný. Slivovice je doporučována jako léčebný prostředek například proti střevním potížím. Podobně i víno má pozitivní účinky, pokud ho pijete s mírou. A také když víte, jaký druh máte vlastně pít.

Vybrat si správné víno je kumšt. Někdo preferuje bílé, další červené, jiný upřednostňuje šumivé víno. Největší rozepře však spočívají v tom, jestli je lepší bílé, nebo červené víno.

Výroba červeného a bílého vína

Bílé víno se vyrábí z bílých hroznů a červené z červených, což vás zřejmě nepřekvapuje. Liší se ovšem také proces výroby. Červené hrozny se rozdrtí a fermentují jeden až dva týdny v dubových sudech. Bílé víno se zbaví jadérek a slupky, ihned se vylisuje a poté kvasí v nerezových kádích.

Bílé vs. červené: Kdo je lepší?

Je známo, že bílé víno zlepšuje zdraví srdce a předchází srdečním onemocněním. Červené víno ovšem obsahuje ještě silnější antioxidanty, které chrání cévy a zabraňují krevním sraženinám. Červená vína navíc pomáhají regulovat krevní tlak.

Vítěz: červené

Červené víno obsahuje polyfenoly, které bojují s předčasným stárnutím. Sklenka či dvě každý den vás tedy udrží déle mladé. O bílém nic takového říct nelze.

Vítěz: červené

S kaloriemi jsou na tom oba dva typy podobně. Sklenka červeného má 125-130 kalorií, sklenka bílého 121.

Vítěz: bílé

Červené víno obsahuje více křemíku než bílé víno, což znamená, že zvyšuje hustotu kostí a snižuje pravděpodobnost osteoporózy.

Vítěz: červené

Výsledek je celkem zřejmý. Červené víno má na zdraví lepší vliv než bílé. Je však důležité si uvědomit, že se stále jedná o alkohol a nadměrná konzumace alkoholu vede spíš ke zdravotním problémům. Pijte tedy to, co vám chutná. Červené, bílé, šampaňské či sekty. Hlavně si hlídejte množství.

Mimochodem v Česku vyrábíme vynikající vína a teď v létě máte skvělou příležitost přijet ho ochutnat přímo od místních vinařů. Nebo si raději pohodlně objednáte z e-shopu? Zkuste to na Vinoadestilaty.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..