Neopren a vodní sporty patří k sobě


Neopren a vodní sporty patří k sobě
Neopren a vodní sporty patří k sobě

Jestliže se začnete věnovat vodním sportům, budete si pravděpodobně kupovat neopren. Co to vlastně je a které výrobky se z něj pro sportovce dají vyrobit?

Co je neopren

Neopren je obchodní název pro materiál, který se oficiálně nazývá chloroprenový kaučuk. Označení neopren se nicméně vžilo natolik, že se tak běžně označuje specifický typ látky bez ohledu na jejího výrobce.

Základní vlastností tohoto materiálu je vysoká pružnost a dobré termoizolační vlastnosti. Za ty je zodpovědná zvláštní porézní struktura, v níž bychom při bližším prozkoumání objevili drobné bublinky plynu, respektive směsi plynů, které vzniknou při procesu vulkanizace. Přesné složení této směsi si však výrobci chrání coby svoje výrobní tajemství.

Velmi zjednodušeně bychom tak neopren mohli přirovnat k houbě, a to nejen na pohled, ale také svou funkcí. Dokáže totiž nasáknout vodu a udržet ji. Ta se díky tomu prohřeje a sportovci proto není v neoprenovém obleku zima.

Jak se neopren vyrábí

Původní výrobní proces byl acetylenový. Z důvodu složitosti i nákladnosti se ale přestal vyrábět a již od roku 1960 neopren vzniká způsobem odlišným.

Neopren a vodní sporty patří k sobě

Na počátku celého postupu jsou hrudky syntetického kaučuku. Směs se mísí, drtí a protlačuje přes speciální síta tak, aby vznikly pláty výchozí neoprenové hmoty. Poté svou důležitou roli sehrává zařízení nazývající se vulkanizační lis. Díky němu za dodržení stálé teploty a tlaku dojde k procesu tzv. vypěnění a vulkanizace.

Pláty surového materiálu se nechají ještě cca 2 týdny dozrát a pak se rozřežou. Posléze je možné je ještě upravit tzv. kašírováním, aby mohla přijít na řadu výroba konkrétních produktů.

Druhy neoprenů

Nebudeme-li brát v potaz tzv. suchý oblek, který z hlediska technologie výroby neoprenem není, rozeznáváme dva základní druhy, a to:

Neopren kašírovaný

Velmi zjednodušeně je to takový, u něhož je základní materiál na vnější i vnitřní straně potažen úpletovou vrstvou. To má za cíl především zvýšit mechanickou odolnost. Proto se jedná o oblíbený typ neoprenu, který je navíc cenově velmi dobře dostupný.

Neopren a vodní sporty patří k sobě

Neopren pogumovaný

U tohoto typu není na vnější straně úplet z textilu, ale tenká gumová vrstva. Tyto neopreny nejsou sice tolik odolné jako předchozí typ a jsou i o něco dražší, vyznačují se však lepšími izolačními schopnostmi ve srovnání s neopřeny kašírovanými.

Co se z neoprenu vyrábí

Z neoprenu se vyrábí v základu hlavně oblečení různého střihu, tedy pro letní sezónu s krátkými rukávy, ale také s dlouhými nohavicemi do chladnějšího počasí.

Stejně tak se na trhu setkáte s doplňky v podobě neoprenových rukavic či ponožek. Objevují se taktéž neoprenové boty nebo plavky. Každý si tak může zvolit vhodné vybavení pro konkrétní typ sportu a roční období.

V tomto segmentu se navíc myslí nejen na dospělé, ale i na malé sportovce, a to včetně úplně nejmenších dětí. Přesvědčit se o tom můžete na stránkách mysticstore.cz nebo přímo na Showroomu Mystic v Brně či Praze.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..