Čím nahradit těstoviny?


Čím nahradit těstoviny?
Čím nahradit těstoviny?

Současný trend zdravého stravování hovoří jasně: omezte bílou pšeničnou mouku. To se v řadě případů snadno řekne, ale hůř udělá. Jak třeba nahradit tolik oblíbené špagety a další těstoviny? Možností existuje řada, stačí jen trošku experimentovat. Samozřejmě, že se nemusíte svých zamilovaných boloňských špaget vzdát navždy, ale zkuste si občas připravit i něco zdravějšího. Čím můžete těstoviny nahradit?

Cuketa

Tenké špagety si můžete vyrobit i z obyčejné zelené cukety, kterou jen stačí vhodně upravit. Můžete použít tzv. spiralizér (je to kuchyňský pomocník, s jehož pomocí si můžete z různých druhů ovoce i zeleniny vyrobit dlouhé špagety), nebo použijte škrabku (Julienne Presto Expert) a naškrábat cuketu na tenké proužky. Zeleninové špagety se konzumují v syrovém stavu.

Celozrnné těstoviny

Využijte místo výrobků z bílé mouky ty, které jsou z tvrdé pšenice (tzv. semoliny) nebo z celozrnné pšeničné mouky. Celozrnné těstoviny jsou bohatší na vlákninu, semolinové zase na bílkoviny. Jejich hlavní výhodou je, že mají velmi nízký glykemický index, takže po nic máte pocit sytosti mnohem déle a také se tak rychle nerozvaří.

Šmakoun

Jsou to štíhlé nudle, které se vyrábí z vaječných bílků. Oproti běžným těstovinám mají 5krát nižší obsah sacharidů a skoro 3krát nižší energetickou hodnotu. Výhodou je, že jsou tepelně upravené a již se nemusí vařit.


Rostlina Konjak

Konjak je rostlina, jež roste zejména v Číně a Japonsku, říká se jí také zmijovec indický, z níž se vyrábí zeleninové těstoviny, které nemají vůbec žádnou kalorickou hodnotu. Její kořenové hlízy připomínají brambory. Tyto hlízy se v Asii sklízejí, pak se usuší, rozemelou a vzniklá mouka se využívá na výrobu speciálních druhů pečiva či nudlí.

Organic protein pasta

Možná vám to přijde divné, ale mouka na výrobu těstovin se dá získat i ze zelené sóji a černých fazolí. Na trhu se objevili těstoviny Organic protein pasta, které jsou skvělé pro ty jedince, kteří požadují od svých těstovin extra proteiny a nízký glykemický index. Navíc neobsahují ani laktózu a lepek.

Konopné těstoviny

Vedle mastí, ústních vod a dalších přípravků, které firma Carun vyrábí z konopí, jsou tu také konopné těstoviny, které jsou charakteristické svou oříškovou chutí, jsou bohaté na proteiny a k jejich výrobě se používá pšeničná a konopná mouka a také voda.

Domácí těstoviny

V neposlední řadě si můžete klidně vyrobit těstoviny i doma. Stačí si k tomu pořídit jen strojek na nudle a můžete začít. Pro začátek zkuste těstoviny s cizrnovou moukou.

  • Do mísy dejte 200 g mouky z tvrdé pšenice (můžete použít i špaldovou), 200 g cizrnové mouky, 2 vejce, 100 ml vody, 2 lžíce oleje a špetku soli. Vypracujte těsto, vytvarujte z něj bochánek a nechte 30 až 60 minut odpočívat pod navlhčenou utěrkou. Poté těsto rozdělte na poloviny a z každé poloviny vyválejte co nejtenčí plát a pomocí strojku připravte své oblíbené tvary (ať už široké či vlasové nudle nebo špagety). Pokud nemáte strojek, není problém z těsta různé tvary nakrájet i ostrým nožem. Nakrájené těstoviny nechte chvilku odpočívat na vále a poté je vložte do vroucí osolené vody, vařte 3 až 5 minut.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..