Co dělat, když najdete opuštěné zvíře?

Co dělat, když najdete opuštěné zvíře?

Co dělat, když najdete opuštěné zvíře?

Vánoční svátky jsou časem lásky a také mnoha dárků. Tradičně jsou mezi oblíbenými dárečky zvířátka. Bohužel se většinou hned po vánocích nebo na Nový rok rodiny snaží zbavovat nevhodných dárků, mezi které bohužel patří i živá zvířata. V okolí kontejnerů či na jiných místech se tak objevují štěňátka, koťátka, křečci a spousta dalších nechtěných domácích mazlíčků. Co dělat, když takové zvíře najdete?

  • Kdykoliv se vám stane, že někde objevíte nějaké opuštěné nebo zraněné zvíře, vždy zavolejte městskou policii. Ta zajistí odchyt zvířete, v případě potřeby ošetření a také jeho umístění do útulku, kde o něj bude dobře postaráno. Mějte na paměti, že tento postup je důležitý, zejména cesta zvířete do útulku, neboť jeho majitel (pokud ho samozřejmě nevyhodil schválně) ho bude pohřešovat právě v útulcích či podobných zařízeních.

Opatrnost je na místě

Nikde není psáno, že nemůžete takto nalezené opuštěné zvíře dopravit do útulku sami. Musíte však být opatrný, aby nebylo infekční nebo třeba agresivní, což by pro vás bylo nebezpečné. Pokud máte možnost a je ve vašich silách zvíře odvézt, pak to udělejte.


  • Nikdy neodchytávejte toulavého a zraněného psa, kočku nebo dokonce holuba. Mohou být přenašeči některého nakažlivého onemocnění, které je přenosné i na člověka.
  • K nejčastějším nemocem, kterými se od takových zvířat můžete nakazit, jsou salmonelóza, některé druhy TBC nebo histoplazmóza, která ohrožuje hlavně plíce.
  • Co se týká holubů, peří a trus jsou alergenní a navíc se v nich skrývají klíšťáky holubí, které jsou velmi nebezpečné, neboť u člověka můžou zapříčinit otravu krve.

Nikdy se proto nesnažte dělat hrdiny a pouštět se do záchrany těchto potenciálně nakažlivých zvířat.

Kdy zavolat policii?

Jestliže máte kontaktní telefonní číslo na některou záchrannou stanici, která je ve vaší blízkosti, pak můžete volat rovnou tam jinak samozřejmě vždy městskou policii. Pokud jde o větší zvířata, vždy je nechte na místě, kde jsou a rovnou volejte, aby pro ně někdo přijel. Menší zvířata, u kterých máte jistotu, že nehrozí nákaza, můžete klidně vzít domů a teprve potom kontaktovat příslušnou záchrannou stanici nebo městskou policii na čísle 156.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..