Jak pečovat o obrazy?

Jak pečovat o obrazy?

Jak pečovat o obrazy?

Každý má doma nějaký ten obraz, ať už olejomalbu, reprodukci, akvarelu či kresbu a všechny vyžadují určitou péči. V závislosti na druhu obrazu, se liší i způsob údržby. Chcete-li své obrazy co nejdéle uchovat jako nové, je tato péče více než důležitá, protože zajistí, aby obrazy příliš rychle nestárly. Pečovat je nutné i o rámy a skla. Jak tedy na to?

Olejomalby

Pravidelně je oprašujte zcela čistou prachovkou či jemným štětečkem, použít můžete i oblíbenou prachovku na tyči z mikrovlákna. Oprašovat musíte zlehka, ale důkladně, aby se obraz zbavil všech nečistot. Někdo tvrdí, se na obraz nanese jemný film leštěnky na nábytek, která rozjasní barvy. Naše babičky používaly svého času obyčejnou rozkrojenou cibuli, kterou přetírali plochu obrazu. To sice funguje, ale u vzácnějších exemplářů to raději nezkoušejte, a pokud je obraz skutečně znečištěný, svěřte ho raději restauratérovi.

Důležité: na olejomalby nikdy nepoužívejte vodu, mýdlo, gumu a podobně. Cokoliv takového může na obraze utvořit malé smítky, které se budou držet na malbě a budou na sebe přitahovat veškerou vlhkost.


Kresby, reprodukce a akvarely

Akvarely příliš nevyčistíte, většinou se používá chlebová kulička, kterou jemně přejíždíte po ploše, aby se odstranil prach, sice jen trošku, ale přece, hlavně bez poškození kresby či papíru. Drobky, které se uchytí, odstraňte jemným štětcem na vodové barvy, ale velmi zlehka a opatrně. Rozhodně nikdy nepoužívejte vodu, protože by se kresba rozpustila.

Rám obrazu

Dřevěné rámypoužijte na ně jemný vlhký hadr namáčený v teplé vodě, do které přidáte trochu mycího prostředku. Po umytí naneste na rám malé množství polotekuté leštěnky na nábytek a suchým hadrem vyleštěte.

Pozlacené rámyty méně cenné, můžete čistit chemickým rozpouštědlem, přetřít je také odvarem z cibule, poté lehce opláchnout a vytřít do sucha. Skvěle funguje také hadr, který namočíte do vlažného ředidla či terpentýnu (terpentýn či ředidlo stačí zahřát tak, že dáte do misky či hrnce horkou vodu, postavíte do ní láhev zhruba na 15 minut a poté používáte. Jedná-li se o cenné rámy, přenechejte jejich údržbu raději odborníkům.

Ozdobné rámyu těch pro jistotu používejte pouze prachovku na tyči z mikrovlákna, je lehká a nepoškodí rám. Pokud byste do ozdoby jakkoli nechtěně klepli či použili vlhký hadr, mohla by odpadnout.

Sklo na obrazech

Nestříkejte na ně žádné chemické prostředky na mytí oken, zrcadel a podobně. Použijte kousek vaty, kterou namočíte do vody s octem, či jen do čisté teplé vody.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.