Jak vybrat filtr do akvária

Jak vybrat filtr do akvária
Jak vybrat filtr do akvária

V akváriu neustále probíhá mnoho procesů, které ovlivňují kvalitu vody. Dostatečně výkonný filtr je tedy základem pro udržení čistého a pro ryby příznivého prostředí.

Akvarijních filtrů existuje více druhů. Pokud si pořídíte rovnou akvarijní set, filtr bude již jeho součástí a vám odpadnou starosti s jeho výběrem.

Jestliže budete kupovat pouze filtr, měli byste ho vybírat podle několika parametrů

  • velikost akvária
  • způsob umístění filtru
  • filtrační média
  • průtok vody

Velikost akvária

U akvarijních filtrů je vždy uvedeno, pro jak velké akvárium je daný filtr vhodný. Pokud si nejste jistí, raději kupte filtr lehce naddimenzovaný. Filtrace vody slabším filtrem by nebyla dostatečně účinná a došlo by ke zhoršení kvality vody.

Kam umístit filtr

Podle umístění lze filtry rozdělit na vnější, vnitřní a závěsné.

Vnitřní filtry

Vnitřní filtry jsou celé potopené ve vodě. Jejich výhodou je rychlá instalace, časově nenáročná údržba a obvykle i nižší cena. Nevýhodou je nižší výkon, menší množství filtrační hmoty, rychlejší zanášení filtrů nečistotami a při čištění se nečistoty z filtrů uvolní do vody. Filtry navíc zabírají místo v akváriu, nevypadají v něm příliš esteticky a nelze do nich použít sypká média. Vnitřní filtry jsou vhodné pro akvária do 250 litrů.

Vnější filtry

Vnější filtry jsou umístěny mimo nádrž a voda je do nich přiváděna hadičkami. Jejich výhodou oproti vnitřním filtrům je vyšší výkonnost, větší kvalita, více prostoru pro filtrační média a lepší proud v akváriu. Navíc se při čištění nádrže nečistotu z filtrů neuvolní do vody. Vnější filtry nenarušují estetický dojem z akvárií a nezabírají v nich místo. Nevýhodou je jejich vyšší cena a nutnost udělat pro ně místo. Díky své výkonnosti jsou vnější filtry vhodné pro větší nádrže.

Závěsné filtry

Závěsné filtry jsou umístěny z vnější strany na okraji akvária. Voda je do filtrů přiváděna trubičkou, a přefiltrovaná je vypuštěna zpět do nádrže. Do vnějších filtrů lze použít různá filtrační média, jsou levné a v nezabírají místo v akváriu. Závěsné filtry mají nižší výkon a nelze je použít pro akvária s krytem. Jsou vhodné pro menší nádrže.

Co jsou to filtrační média

Filtrační média slouží k zachytávání nečistot. Kvalita a objem médií ovlivňuje celkovou kvalitu filtrace. Sypká a vysoce porézní média jsou také domovem bakterií, které biologicky čistí vodu a jsou tedy nejdůležitější součástí filtrace.

Správný průtok vody

Akvarijní filtr vybírejte také podle toho, kolik vody jím za hodinu proteče. Filtrem by měla akvarijní voda protéct minimálně dvakrát za hodinu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..