Jak zachránit koťata bez kočičí mámy?

Jak zachránit koťata bez kočičí mámy?

Jak zachránit koťata bez kočičí mámy?

Koťátka jsou oblíbenými uzlíčky štěstí, které má snad každý rád. Někdy se však vše nevydaří, jak má a chovateli zůstanou osiřelá koťata. Jak se o taková mláďata postarat?

Nejlepší možnost

Jestliže přijdete o matku, která koťata odnosila, je pak velmi složité, tato koťata vypiplat. Žádá si to hodně času a úsilí a často se to ani nemusí povést. Rozhodně nejlepší možností pro obě strany je sehnat kočku, která laktuje a má koťata zhruba ve stejném věku, a dát jí koťata k odchování. Jestliže se vám podaří takovou kočku sehnat, máte zpola vyhráno. Důležité je hlídat, jestli byla koťata dobře přijata, a i přes péči matky jim věnujte velkou pozornost.

Krmení a vyprazdňování

Koťata je nevhodné krmit kravským mlékem, nejsou schopna ho strávit a akorát by měla trávicí potíže. Je proto důležité sehnat speciální kotěcí sušené mléko, v případě nouze lze použít i kozí mléko. Před každým krmením je důležité mlíčko ohřát na teplotu zhruba 38 °C, vždy teplotu kontrolujte na hřbetu ruky, abyste koťata nespálila.

Jak zachránit koťata bez kočičí mámy?

Správná poloha pro krmení je bříškem dolů s podepřenou hlavou, aby se mláděti dobře pilo. Je důležité postupovat pomalu, aby tekutina nešla do plic. Každému kotěti dopřejte takové množství, kolik žádá, krmení je hlavně zpočátku nutné často opakovat. Další důležitou věcí po krmení je pomoct s vyprazdňováním, stačí jemně masírovat bříško a konečník, až dokud se kotě nevyprázdní.


Další péče

Podstatnou věcí je také zařídit vhodný pelíšek. Čerstvá koťátka potřebují teplo, vystelte jim proto ubikaci dekami, ty jim zároveň zajistí komfort. Vhodné je použít například malou krabici, velký pelíšek není vhodný, koťata potřebují být blízko sebe. Je nezbytné hlídat každý den přírůstek váhy, abyste měli přehled, jak koťata prospívají. Nezbytná je samozřejmě také návštěva veterinárního lékaře, který mláďata zkontroluje a případně vám může poradit, pokud si nevíte rady.

Odchov malinkých koťat není vůbec jednoduchá věc, žádá si velké množství času a je to náročný proces.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..