Jaké druhy ovoce a zeleniny obsahují nejvíce céčka?


Jaké druhy ovoce a zeleniny obsahují nejvíce céčka?
Jaké druhy ovoce a zeleniny obsahují nejvíce céčka?

Kyselina askorbová, tedy vitamin C je pro náš život nezbytný, patří k důležitým antioxidantům. Céčko zlepšuje soustředění a pomáhá nám k dobré náladě. Ve chvíli, kdy nás zaskočí viróza, je lepší se zásobit ovocem a zeleninou, než polykat vitaminové tablety.

Co pomůže?

Šípky

100 g těchto plodů obsahuje přes 400 mg vitaminu C, vedle toho také vitamin B, karoten, třísloviny, kyselinu jablečnou, kyselinu citronovou, cukr a slizové látky.

  • Čerstvé šípky rozdrťte, vložte do nádoby, zalijte studenou vodou a nechte je přes noc vyluhovat. Ráno trochu přihřejte, přeceďte a můžete použít. Podobně pomáhá i šípková marmeláda.

Kiwi

Ve 100g kiwi najdete 90 mg vitaminu C. přestože je slupka poživatelná, konzumujeme většinou jen dužinu. Látky, které jsou v kiwi obsažené, podporují látkovou výměnu, pomáhají s lepším zrakem a zpevňováním cév.

Brokolice


Brokolice je příbuznou květáku, je v ní obsaženo skoro stejné množství vitaminu C jako má kiwi. Lze jí konzumovat v syrovém stavu, nebo vařenou v páře. Spolu s céčkem, je v brokolici obsažen vitamin E, betakaroten, železo a kyselina listová. Prospívá svalům, nervům a srdci.

Červená paprika

Přestože všechny papriky mají svá pozitiva a léčivé účinky, co se týká vitaminu C, jsou nejvhodnější právě červené, neboť ve 100g  je obsaženo 190g céčka, což je dvojnásobné množství doručené denní dávky. Díky obsahu betakarotenu mohou papriky pomoci se zpomalením stárnutí.

Černý rybíz

Skvělý je třeba rybízový sirup, nebo nevařená marmeláda, ale také plody, které byly v mrazáku. 100g čerstvého rybízu obsahuje zhruba 200mg vitaminu C. Navíc v sobě mají rutin, vitaminy A, vitaminy skupiny B, železo a také vápník.

Co ještě obsahuje vitamin C?

  • Kustovnice čínská
  • Rakytník
  • Zelené a červené chilli papričky
  • Růžičková kapusta
  • Křen
  • Jahody
  • Celerová a petrželová nať

Všechny tyto druhy obsahuji více vitaminu C, než třeba citrony. Ve 100g růžičkové kapusty najdete 80mg céčka, 100g citronu má obsah pouhých 50mg.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..