Jaké potraviny prospívají psychice v zimě?


Jaké potraviny prospívají psychice v zimě?
Jaké potraviny prospívají psychice v zimě?

Zimní období je pro spoustu jedinců utrpením pro jejich psychiku. Mrazivé a sychravé dny, které jsou ještě ke všemu krátké, takže je v podstatě většinu dne šero, nikomu nepřidá. Lidé jsou mrzutí, přepadá je splín a smutek, nic je nebaví a často propadají depresím. Místo polykání pilulek, po kterých by se dostavil pocit štěstí a klidu je až poslední možností, pro začátek postačí zařadit na jídelníček několik potravin, které Vám podobný pocit štěstí jako léky dodají také, stačí, když je budete pravidelně každý den konzumovat.

Borůvky

Udělejte si pokud možno dostatečnou zásobu borůvek v období jejich sklizně, abyste je mohli využít v zimě. Kamkoliv se pak budou hodit, tam je přidávejte. Můžete si přichystat mléčný či ovocný koktejl, borůvkové smoothie, jogurt, jakýkoliv dezert či moučník co Vás napadne. Borůvky jsou bohaté na tyrosin, což je aminokyselina, která stimuluje a upravuje mozkovou aktivitu, potlačuje stavy úzkosti a stres, podporuje vitalitu a čilost, navíc podporuje vytváření endorfinů.


Hořká čokoláda

Pokud jde o pravou hořkou čokoládu, ta obsahuje anandamid, což je sloučenina, kterou vyrábí i naše vlastní tělo a bývá spojováno s pocity blaha. Při jejím nedostatku, má člověk větší sklony k duševním chorobám. Podle jedné australské studie je prokázáno, že když budete každý den konzumovat 20 g kvalitní hořké čokolády, což znamená obsah kakaa minimálně 70% a více, pak bude Vaše nálada lepší a Vy budete klidní.

Špenát

Všichni si pamatujeme Pepka námořníka, kterému po plechovce špenátu vždy narostly svaly. Růst svalů sice nečekejte, zato blahodárné účinky ano, neboť po špenátu budete mít vynikající náladu. Vhodnější je spíš čerstvý než mražený, protože je nadupaný vitaminy skupiny B, hořčíkem a kyselinou listovou. Právě vitaminy B jsou důležité pro správné fungování nervové soustavy a mozku.

Dalším co pomáhá proti depresím a problémům s náladou vůbec jsou mořské ryby (zejména losos, makrela a tuňák), neboť obsahují omega-3 mastné kyseliny, jež pomáhají s tvorbou serotoninu, což jak víme je hormon štěstí. Podle studie, se u jedinců, kteří pravidelně konzumují ryby vyskytují deprese až o 20% méně.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..