Jakou vybrat barvu skel u brýlí?


Jakou vybrat barvu skel u brýlí?
Jakou vybrat barvu skel u brýlí?

Výběr správných brýlí není nikdy jednoduchý, stejné je to i s výběrem vhodných skel. Existují barvy, které jsou v podstatě univerzální a pak jsou ty ostatní s určitými specifickými vlastnostmi. Z barev se pro univerzální použití hodí šedá, hnědá, zelená a potom kombinace těchto tří barev. Jaké je jejich vhodné použití?

Hnědá barva

Spousta lidí ji vnímá jako rozjasňující a pocitově teplou barvu. Z barev je nejlepší na zlepšení kontrastu. Je skvělá na pohlcování UV záření a rovněž modrých složek spektra. Hodí se pro použití venku i ve vnitřních prostorách. Můžou jí používat skoro všichni nositelé. Jediní, kdo ji občas nesnáší, jsou ti jedinci, kteří mají vysokou přecitlivělost na světlo.

Zelená barva

Patří k neutrálním a stejně jako hnědá zlepšuje kontrasty. Co se týká modré části spektra, tu tolik nepohlcuje, ale zase propouští zelenou část na maximum. Tato část je velmi blízká vlnovým délkám, jež jsou naším okem vnímány nejvíce. Zejména u brýlí na golf je tento účinek využíván nejvíce, neboť zelená barva výrazně zlepšuje kontrast trávy a bílého golfového míčku. Zelená rovněž pohlcuje UV záření a prospívá i ledem s přecitlivělostí na světlo.


Šedá barva

Většině z nás připadá studená. Nijak nemění barevný vjem, jen umí snížit intenzitu slunečního záření. Vhodná je nejen pro lidi, kteří jsou přecitlivělí na světlo, ale také pro lidi, jejichž profese vyžaduje přesné rozeznávání barev. Šedá barva se může používat i v místnostech, kde je potřeba snížit oslnění zářivkami a monitory. Jediné co nezlepšuje, je kontrast vjemu.

Žlutá, oranžová a růžová barva

Tyto barvy se nejvíce používají pro sportovní účely. Zcela nevhodné jsou na řízení. Toto trio barev má skvělé rozjasňující účinky, takže jsou vhodné zejména při zhoršených světelných podmínkách, ale i na přechod ze stínu na světlo. Použít je lze i v mlze do brýlí na kolo, běh, a lyžování. Nositelé, kteří jsou přecitlivělí na světlo, by se jim měli vyhnout. Žlutá a oranžovohnědá barva zlepšuje kontrast u brýlí na golf.

  • Velmi často jsou brýle se žlutými skly doporučovány na noční řízení, ale vzhledem k tomu, že pohlcují celou vlnovou délku modrého světla, může se stát, že řidič přehlédne chodce, který bude oblečený do oděvu modré barvy.

Modrá barva

Pro venkovní použití je zcela nevhodná, protože propouští vysoce energetické modré záření, a to zejména pokud je intenzita světla vyšší. Tato barva je velmi příjemná pro lidi, jež jsou přecitlivělí na světlo. Mohou ji bez problému používat na čtení nebo při sledování různých projekcí v místnostech.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..