Které živiny prospívají srdci?


Které živiny prospívají srdci?
Které živiny prospívají srdci?

Srdce potřebuje péči a k té patří i přísun potřebných živin, které ho budou udržovat v opravdu velmi dobré formě. Co prospívá?

Draslík

Má pozitivní vliv na správnou hladinu krevního tlaku. Najdete ho v meruňkách, sušeném ovoci, rajčatech, citrusech, fazolích, špenátu, banánech a také listové zelenině.

Vitamin E

Éčko jak se vitaminu E také říká, je antioxidant rozpustný v tucích. Chrání buňky srdce i cév proti volným radikálům, ale také oxidativním stresem. Pokud jde o volné radikály, ty se do těla dostanou díky nezdravému jídlu, nikotinu, alkoholu a vlivem znečištěného prostředí.

V neposlední řadě také vznikají zcela přirozeně v organismu a to v průběhu metabolických procesů. Zdrojem vitaminu E jsou třeba pšeničné klíčky, celozrnné pečivo, zastudena lisované oleje, ale také ořechy a různá semínka.


Omega – 3 nenasycené mastné kyseliny

Vzhledem k tomu, že naše tělo není schopné si je samo vyrobit, je nezbytné, abychom je v pravidelných dávkách přijímali prostřednictvím stravy. Omega – 3 najdete hlavně v tučných rybách, jako je tuňák, losos, halibut, makrela nebo třeba sardinky.

Vitaminy skupiny B

Jsou nepostradatelné při mnoha biologických procesech. Vitaminy B 1, B 3 a B 6 přispívají ke zdraví nervových a psychických funkcí. Pro imunitní systém jsou zásadní vitaminy B 5, B 6 a B 12. O podporu energetického metabolismu se starají vitaminy B 1, B 2, B 3, B 5, B 6 a B 12.

Nejdůležitějším vitaminem pečujícím o správnou činnost srdce je Thiamin neboli vitamin B 1. Vitaminy skupiny B je možné najít v játrech, pivovarských kvasnicích, celozrnném obilí a pšeničných klíčcích. Dalším zdrojem jsou semínka a ořechy.

Lecitin

Tato látka rozpustná v tucích se v hojné míře vyskytuje v tzv. buněčných membránách (obaly buněk). Ty zajišťují vzájemnou mezibuněčnou komunikaci, stejně jako přenos informací i látek. Mezi zdroje lecitinu patří sójové boby, arašídy, vaječné žloutky a sójové boby.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..