Máte ve své rodině postiženého demencí či Alzheimerovou chorobou? Dopřejte mu potřebnou péči!


Máte ve své rodině postiženého demencí či Alzheimerovou chorobou? Dopřejte mu potřebnou péči!
Máte ve své rodině postiženého demencí či Alzheimerovou chorobou? Dopřejte mu potřebnou péči!

Péče o postiženého Alzheimerovou chorobou je nesmírně vyčerpávající. Náročná časově, fyzicky i psychicky, a většina rodin ji v určitém stádiu onemocnění nezvládá. Nevnímejte proto jako selhání, když se obrátíte na odborníky. Jedině ti vašim milovaným zajistí veškerou nezbytnou péči, kterou si zaslouží.

Alzheimerova choroba, kterou většina z nás zná pod jednoslovným názvem Alzheimer, je stále se zhoršující chorobný stav, při němž degenerují mozkové buňky a dochází k úbytku mozkové hmoty. Onemocnění v současné době představuje jednu z nejčastějších samostatných příčin demence neboli všeobecného poklesu duševních schopností jedince.

Příčiny a léčba

Příčina onemocnění, které ve věku nad 85 let postihuje více než 30 procent osob, je stále více méně neznámá. Stejně jako léčba, která by vedla k jejímu naprostému vyléčení. Základem péče o postiženého tak je zajištění vhodného ošetřování a sociální péče jak pro samotné postižené, tak i jejich příbuzné.

Projevy a průběh onemocnění

Postižení senioři jsou zpočátku zapomnětliví, postupem času se mezery v paměti zvětšují a lidé opomínají i ty nejčerstvější zážitky. Častým projevem je i dezorientace ve vztahu k času i místům, nemocný snadno zabloudí i na známých místech. Klesá také schopnost soustředění, naopak vzrůstá úzkostlivost, náladovost, celková osobnost se postupně mění.

Když vás blízký nepoznává

Okolí postiženého nepoznává a on je, byť míra poznání je v tomto smyslu diametrálně odlišná. Postižený své blízké nepoznává jako takové, oni spíše jeho povahové rysy. Zkrátka přestává být tím, kým byl. V poslední fázi onemocnění je postižený zcela dezorientovaný a zmatený. Někteří trpí i halucinacemi a bludy, které se navíc zintenzivňují především v nočních hodinách. Přes den může stoupat agresivita vůči okolí stejně jako bezradnost a bezmocnost. Péče o takového člověka pak je nesmírně obtížná, fyzicky, časově i psychicky, a je zcela na místě svěřit ji do rukou odborníků. 

Úzce specializované domovy pro seniory

Domovy se zvláštním režimem zaměřené přímo na péči pro postižené Alzheimerovou chorobou a různými formami demence provozuje například společnost Senecura. Její koncept, za nímž stojí především déle než dvacetileté zkušenosti z oboru, je unikátní a inovativní v pravém slova smyslu.

Moderní SeniorCentra

Domovy v první řadě disponují moderními SeniorCentry založenými na rakouském modelu péče o osoby se sníženou soběstačností a demencí. Ten jednoznačně patří k těm nejlepším na světě. Vašim blízkým se v nich v každém případě dostane té nejlepší možné péče, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Postarejte se o své blízké

Říká se, že zrcadlem úrovně společnosti je mimo jiné její schopnost postarat se o nemocné a postižené. Dopřejte proto svým blízkým tu nejlepší možnou péči. Nejenže si ji zaslouží, ale především, kde máte jistotu, že v budoucnu ji nebudete potřebovat vy sami?

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..