Obrábění desek s CNC routerem

Obrábění desek s CNC routerem
Obrábění desek s CNC routerem

Portálová frézka se objevuje v průmyslu od výrobců nábytku až po velké dodavatele hliníkových forem. Právě rozmanitost použití dělá z CNC routeru velmi oblíbený stroj. Přitom samotná koncepce je s námi již minulého století. Za tu dobu ale vývoj urazil pořádný kus cesty a integrace počítačů přinesla svoje ovoce. Výrobní procesy se velmi zrychlily a především zpřesnily. Obecně totiž můžeme tvrdit, že práci stroje se člověk už v současnosti nevyrovná.

Deskoviny jsou upínány na pracovní plochu a CNC router může obrábět materiály jako je dřevo (včetně tvrdého exotického), všechny kombinace plastových desek, měkké kovy jako je hliník nebo tenký materiál jako jsou pěny a další. Provedení je většinou tříosé a kolmým zavěšením vřetena vůči pracovní ploše a tedy materiálu. Hlavním motorem kromě těch polohovacích je vřeteno, které by mělo mít dostačující výkon k souvislému otáčení frézy ve vysokých rychlostech i s úběrem materiálu. Nástroje mohou být měněny automaticky ze zásobníku. Při obrábění vznikají šponky. Ty je možno odsávat do koše vedle CNC stroje.

Srdcem CNC routeru je systém, který má funkce pro zlepšení práce obsluhy. Je možné zmínit kupříkladu funkci detekce materiálu dle laserového snímače. Laser pozná na pracovní ploše poloho materiálu a upraví podle toho program. Není tak nutné detekovat materiál ručně či přesně zakládat desky do rohů. Další inteligentní funkcí jsou pneumatické dorazy. Ty zaseknou materiál ještě přes upnutím vakuem. Můžete vybavit CNC router dalším pracovním nástrojem pro rozšíření možností. U některých aplikací lze kombinovat řezací laser a frézku na jednom CNC stroji.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..