Pořizujete si štěně? Přečtěte si, jakou veterinární péči mu budete muset věnovat


Pořizujete si štěně? Přečtěte si, jakou veterinární péči mu budete muset věnovat
Pořizujete si štěně? Přečtěte si, jakou veterinární péči mu budete muset věnovat

Štěňátko je malým uzlíčkem radosti, jistě vykouzlí úsměv na každé tváři milovníka zvířat. Tento malý tvoreček však vyžaduje také správnou péči, kterou je nutné mu především v začátku jeho života věnovat.

Odběr štěňátka

Již v době, kdy se pro štěně teprve chystáte, je důležité znát pár zásad. Od chovatele by štěně mělo odcházet nejdříve v sedmi týdnech věku, také by již za sebou mělo mít základní očkování a odčervení. Samozřejmostí chovatele by mělo být novému majiteli předat také řádně vyplněný očkovací průkaz se správně uvedeným očkováním a odčervením. Navíc od roku 2020 musí být psi povinně očipovaní, nebojte se chovatele tedy zeptat na podrobnosti ohledně čipu.

Očkování

Hlavně do prvních měsíců života pejska je důležité zajistit mu dostatečnou imunitu. Povinné je očkování proti vzteklině, je však vhodné očkovat i proti jiným hrozícím nemocím, váš veterinář vám jistě poradí. Očkovací schéma je povětšinou u štěňat stejné bez ohledu na druh vakcíny. První očkování by mělo proběhnout v šestém týdnu života, následně pak v devátém týdnu, a nakonec ještě ve dvanáctém týdnu, kdy se již očkuje proti vzteklině. Následně se pak vzteklina přeočkovává po roce či po třech letech, v závislosti na použitém druhu vakcíny.


Odčervení

Pejska je důležité chránit také před vnitřními (ale také vnějšími) parazity. Do půl roku věku je vhodné štěně preventivně odčervovat, do osmi týdnů věku je obvyklé odčervovat každé dva týdny. Následně pak alespoň jednou měsíčně. U štěňat je velmi důležité vyhnout se přítomností endoparazitů, mohou totiž výrazně škodit zdraví. U dospělého psa je pak nutnost odčervovat minimálně dvakrát ročně, doporučuje se však raději až čtyřikrát za rok. Další možností je také provádět několikrát do roka koprologické vyšetření a až podle případného výskytu červů či jiných parazitů se rozhodnout pro odčervení, abyste organismus zbytečně nezatěžovali preventivním podáváním odčervovacího prostředku.

Péče o štěně není zpočátku jednoduchá, zabere to hodně času a také energie, jedná se však o vděčného společníka, kterého si určitě zamilujete a veškerou péči mu věnujete s láskou.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..