Jak předcházet problémům se spánkem?


Jak předcházet problémům se spánkem?
Jak předcházet problémům se spánkem?

Pokud chceme v běžném životě správně fungovat, potřebujeme se dobře vyspat. V průběhu života se mohou problémy se spánkem objevit u kohokoliv z nás. Je důležité, abychom takovým problémům předcházeli.

Co je příčinou?

Naše tělo potřebuje alespoň 6 až 8 hodin kvalitního spánku. S přibývajícím věkem se tato doba zkracuje (zejména u seniorů), ale není to tak u každého. Často se za spánkovými problémy skrývají různé důvody (často zcela banální), nebo také zlozvyky. Které to jsou?

  • Náročný životní styl
  • Stres
  • Nevyhovující spací návyky
  • Změny v organismu, jež souvisí s daným věkem
  • Večerní pití kávy
  • Kouření
  • Usínání v nepravidelnou dobu

Mějte na paměti, že brzké vstávání vyžaduje také včasné ulehnutí ke spánku. Naučte se zbytečně neponocovat a chodit spát včas, aby vaše tělo mělo šanci přes noc regenerovat, jinak budete při probuzení stejně unavení, jako když jste šli spát.

Teplo na nohy

Možná vám to přijde směšné, ale i studené končetiny mohou být příčinou nekvalitního spánku. To vyřešíte tím, že si na noc navléknete ponožky, aby se končetiny zahřály. Tím se zahřeje i tělo a spánek přijde rychleji, navíc bude o mnoho kvalitnější.


Spánek ve tmě

Dokonce i to nejmenší světélko na různých zařízeních (monitor, televize a další) může narušit váš spánek. Snažte se z ložnice odstranit vše, co může být rušivým elementem. Dobré je zatahovat na noc žaluzie či závěsy, aby se do místnosti nedostalo světlo z pouličních lamp nebo z reflektorů aut, která projíždí kolem. Budete se divit, jak moc se váš spánek zlepší.

Žádné jídlo v posteli

Berete si do postele notebook, mobilní telefon a dokonce i jídlo? Tak na to zapomeňte, protože kvalitní spánek tím značně utrpí. Postel je na spaní, nikoliv labužnickým koutkem či kanceláří.

Pomocníci z přírody

Pořiďte si speciální přípravky, které pomáhají s usínáním. Chtějte takové, co obsahují výtažek pomerančovníku hořkého a kozlíku lékařského. Čím více výtažku budou obsahovat, tím pro vás lépe. Díky nim se tělo uvolní a zároveň zklidní od stresu, napětí a dalších faktorů. Zlepší se kvalita spánku a budete lépe usínat. Vybírejte jen čistě přírodní produkty, protože jedině takové jsou bezpečné a nehrozí, že si na ně vypěstujete návyk.

Poznámka: Zvolte hodinu, která bude dobou, kdy máte jít spát, aby byl spánek dostatečný, a jakmile budík zazvoní, jděte okamžitě spát. To samé praktikujte při vstávání. Budík si nastavte na přesný čas, kdy máte vstávat a jakmile se ozve signál, vstaňte. Uvidíte, že vám to prospěje

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..