Jak zvládnout stres?

Jak zvládnout stres?

Jak zvládnout stres?

Stres je vlastně okamžitá reakce lidského těla na fyzickou, a hlavně psychickou zátěž, která bývá často mnohem větším problémem než ta fyzická.

  • eustres nás dokáže stimulovat, ale také vést k daleko lepším fyzickým i psychickým výkonům.
  • Distres, což je dlouhodobá či přespříliš intenzivní zátěž, může mít velmi škodlivé účinky na náš organismus.

Jakmile dojde ke stresové reakci, do krevního oběhu se uvolní více stresových hormonů (kortizol, adrenalin) a to má vliv na většinu orgánů v těle. Zvýší se prokrvení mozku, svalů, vedle toho se krev odvádí z trávicího ústrojí. Začínají se uvolňovat zásoby tuků a cukrů. Naše tělo se tím připraví k boji proti zátěži.

Bohužel všechny tyto obranné mechanismy mohou mnohdy spíš uškodit. Pokud je například zvýšená hladina kortizolu, může působit neurotoxicky a značně poškodit vybrané mozkové struktury. S tím bývají spojovány různé psychické a psychosomatické potíže, k těm patří třeba zvýšená únava, stavy úzkosti a často i depresivní stavy.

Co pomáhá?

Relaxace


Každý, kdo si udělá čas na své záliby a oblíbené činnosti, je na tom lépe a nemá tendenci tak často a v takové míře podléhat stresu. Důležitý je také pravidelný spánek, ale i sluneční paprsky a kontakt s přírodou, třeba ve formě procházky. Neměli byste to také přehánět s alkoholem a rozhodně se vyhýbat jakýmkoliv drogám.

Dobré vztahy

Pozitivním ochranným faktorem jsou také přátelé a známí, se kterými máme dobré vztahy. Stejně tak je důležitý fungující a harmonický partnerský vztah.

Správná strava

Podle některých studií, se lidé, kteří hledají svou inspiraci na sestavení jídelníčku v tzv. středomořské dietě, o které se ví, že je bohatá na ovoce, zeleninu a ryby, ale naopak minimální příjem přepálených tuků a červeného masa, dokážou mnohem lépe vyrovnávat s vyšší zátěží a zároveň méně často trpí na psychické obtíže.

Pohyb je základ

Jedinci, kteří mají dobrý fyzický trénink, jsou schopni snášet stresové situace o hodně lépe než ti, kteří se moc často nehýbou. Každý pokus o pohyb se počítá, ať už je to běh, tenis, jízda na kole, míčové hry či jen obyčejná chůze, kterou budete absolvovat pravidelně.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.