Proč přibíráme na váze?

Proč přibíráme na váze?

Proč přibíráme na váze?

Spousta z nás se už určitě někdy snažila shodit pár kilo a pokud možno je zase nenabrat zpět. Pokud nechceme přibrat, hlídáme si příjem tuků a cukrů a pokoušíme se dodržovat pravidelný pohyb. Bohužel sladkosti nemusí pokaždé být tím hlavním viníkem tloustnutí. Proč vlastně přibíráme na váze?

Důvodem jsou často věci, které by vás nikdy ani nenapadlo spojovat s výkyvy vaší váhy.

Chudá strava

Správně sestavený jídelníček a pestrá strava je základem toho, aby se tělo zbavilo přebytečných kil a nenabíralo je znovu zpátky. Často se stává, že jsou na vašem talíři potraviny chudé nejen na kalorie, ale také na důležité živiny. Příkladem může být nedostatečný příjem vitaminu D, železa či hořčíku, což způsobí, že nám chybí energie.

  • Většinou to řešíme tak, že si dáme něco sladkého, čímž rychle doplníme energii. No a cukr je zase přebytek tukových zásob a důvod přibírání.

Nedostatek spánku

Pokud je člověk unavený, říká se o něm, že ztrácí vše včetně kilogramů. Je-li organismus nevyspalý dlouhodobě, začíná chřadnout. Člověk, který neodpočívá a je neustále v časovém presu platí daň ve formě zvýšeného ukládání tuků nebo apetitem, který se posouvá a tělo pak vyžaduje jídlo hlavně v nočních hodinách.


Stres a deprese

Stres se negativně projevuje nejen na našem těle, ale rovněž má vliv při ukládání tuků. Viníkem je hormon kortizol, který je při stresových situacích vyplavován do těla. Působením tohoto hormonu jsou poháněny naše chutě. Je-li stres dlouhodobý (zejména pracovní), je schopen přidat našemu tělu několik kilogramů navíc. Stejný účinek má i déle trvající deprese, jež většinou rovněž řešíme nadbytkem jídla.

Hormony a léky

Vedle kortizolu se o přibírání mohou postarat i typicky ženské hormony. Menopauza, těhotenství i příchod menstruace mají vliv nejen na křivky, ale zejména ukládání tuků, což je velmi těžké pohlídat. Pokud navíc bereme silné léky, můžeme si zcela destabilizovat hormonální rovnováhu. Tělo mohou nepříjemně rozhodit třeba antidepresiva.

Chcete-li přestat přibírat na váze, pak se snažte co nejvíce eliminovat všechny negativní faktory, které vám přidávají kila navíc.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..