Jak si usnadnit výběr dárků k vánocům?

Jak si usnadnit výběr dárků k vánocům?

Jak si usnadnit výběr dárků k vánocům?

Známe to všichni, když každý rok před vánocemi přemýšlíme, jaké dárky pořídit pro naše nejbližší a přátelé k vánocům. Někdo nakupuje průběžně, jiný na poslední chvíli a někteří nakoupí bez rozmyslu různé ptákoviny, jen aby druhému něco dali.

Zkuste na to jít trochu systematicky a s rozvahou, navíc si ušetříte zbytečný předvánoční stres, kdy zjistíte, že v podstatě nic kloudného nakoupeného nemáte. Jak na to?

Propracovaný seznam

Sestavte si podrobný seznam, na který zapíšete každého, komu chcete koupit dárek. Rozmyslete si, kolik chcete za dárky pro jednotlivé osoby utratit. Pro ty nejbližší jsou to většinou větší částky, pro přátele pak jen minimální, protože je nejčastěji potěšíme jen nějakou maličkostí, aby viděli, že na ně i v tak důležitý čas, jakým vánoce bezesporu jsou, myslíme.

Udělejte si čas

Pro někoho je to sice nadlidský výkon, ale pokuste se vyšetřit trochu času a popřemýšlet, co mají vaši blízcí (rodina) i přátelé rádi, co je baví a co by se jim mohlo vlastně hodit. Zajděte do obchodu nebo si prohlédněte nabídku internetových obchodů, abyste měli inspiraci pro to, co nakoupit.

  • Nemusíte nad tím sedět celé dny, ale dejte tomu aspoň hodinku denně, než budete mít vymyšlené dárky pro všechny.

Nakupte včas

Když necháte nákup dárků na poslední chvíli, koupíte většinou hlouposti, které obdarovaní ani nijak nevyužijí. Zkuste při každém nákupu sledovat třeba akční či nové zboží, které by mohlo být tím vhodným dárkem.

  • Není na škodu, když už si začnete nakupovat dárky třeba v létě, zejména když jsou to předměty, jež nepodléhají zkáze. Na vánoce vám pak stačí jen je zabalit.

Naslouchejte svému okolí

Pro pořizování dárků je to nejdůležitější činnost. Sledujte dění kolem sebe a snažte se zjistit, co se vašim blízkým líbí, nebo co aktuálně potřebují. Zmínila se vaše matka, že by potřebovala časem novou kabelku? Proč jí jednu nekoupit k vánocům. Rozbil se vašemu otci či bratrovi holicí strojek? Pořiďte mu nový. Když je potěšíte dárkem, který skutečně potřebují, uděláte jim mnohem větší radost, než osvědčenou klasikou jako jsou ponožky či pantofle.


Nechte si poradit

Nevíte co koupit jednotlivým členům rodiny či přátelům? Pak rozhoďte informační síť mezi ostatní členy rodiny či přátelé, kteří ty dotyčné dobře znají a mohli by vědět, o čem se ta osoba zmínila, že by chtěla nebo potřebovala.

  • Nejhůře se kupují dárky pro vybíravé lidi. Proto si zejména u takových nechte raději poradit od druhých, ale jen od takových, o nichž máte jistotu, že vám poradí skutečně dobře bez případné škodolibosti.

Ptejte se přímo

Když si nebudete opravdu vědět rady, co jednotlivým osobám koupit, zkuste osvědčený trik s vyptáváním. Prostě se nenápadně zeptejte, co by si přál, kdyby si měl vybrat jeden jediný dárek, který by dotyčného potěšil nebo jej potřebuje. Nadhoďte takové téma nenápadně a mezi řečí, nejlépe v přítomnosti dalších osob, od kterých se pokuste získat stejné informace. Bude to lepší, než pak koupit dárek, nad kterým se bude někdo přetvařovat, jak je skvělý a přitom by vám ho nejraději hodil na hlavu.

Internet versus kamenné obchody

Většina lidí sice nejraději nakupuje pohodlně na internetu, ale věřte, že u vánočních dárků je lepší, když zaskočíte do několika kamenných obchodů, kde si můžete kupované dárky prohlédnout, případně osahat a zjistit tak případné nedostatky či negativa, která by mohla způsobit, že dárek nebude mít takový efekt, jaký by měl mít. Můžete to udělat i tak, že si všechny dárky osobně prohlédnete, zapíšete do seznamu a pak na internetu vyhledáte cenově nejpříznivější obchod a zboží objednáte. Samozřejmě však musíte počítat s vyššími náklady v podobě poštovného, ale to už záleží jen na vás.

Poznámka: jestliže jste již opravdu zoufalí a nevíte si s výběrem vhodného dárku rady, darujte finanční hotovost či dárkový poukaz do obchodu, o kterém víte, že ho dotyčná osoba, kterou hodláte obdarovat, upřednostňuje.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..