Jak správně vybrat okna?

Jak správně vybrat okna?

Jak správně vybrat okna?

Okna patří k nejdůležitějším částem z celého domu. Důležité je, aby jejich výběru byla věnována maximální pozornost. Dejte si proto tu práci a vyčleňte si na nová okna dostatek času. Vybírejte pečlivě a vše si důkladně promyslete.

Co by měla okna splňovat?

  • Správně izolovat teplo
  • Dobře těsnit
  • Správně fungovat (otvírání, zavírání, vyklápění a podobně)

Pojďme se teď společně podívat, čemu byste měli při výběru oken věnovat pozornost a jak je správně vybrat.

Správný materiál

K nejlevnějším a v současnosti i nejčastěji používaným materiálům patří bezesporu plast. Bohužel jsou plastová okna variantou v té nejmenší kvalitě. Pokud chcete skutečně kvalitní materiál, pak jsou nejlepší okna dřevěná. Jsou pevná, mají perfektní tepelnou izolaci a skvěle ozdobí každý interiér. Dřevěná okna mají přirozenou paropropustnost, takže se značně snižuje riziko vzniku plísní, která se většinou vytvoří v rozích kolem oken. Chcete-li skutečně to nejlepší, pořiďte si dřevohliníková okna.

Výběr výrobce

Nezapomínejte, že když kupujete okna, tak je to na hodně dlouhou dobu. To je důvod, proč věnovat pozornost vhodnému výběru výrobce. Každý výrobce má určité technologické vybavení a kvalita výrobků se může výrazně lišit. Nejlepší je, když se ke svému dodavateli zajedete podívat osobně a podíváte se, jak kvalitní výrobky může poskytnout. Dokonce už i u nás disponují někteří výrobci kvalitními obráběcími CNC stroji a také robotickými lakovnami. Díky tomu jsou schopni produkovat okna na evropské úrovni a ve špičkové kvalitě.


Trojsklo

Bez ohledu na to, jestli budete stavět nový dům nebo jen měnit stará okna za nová, vždy si vyberte trojsklo. Oproti dvojsklu má izolační trojsklo zhruba o 40% lepší tepelně izolační vlastnosti a rozdíl v ceně není až tak znatelný. Dvojsklo se dá využít třeba do garáží či rekreačních objektů, které jsou temperované. U pasivních domů, jež jsou situovány na severní stranu a mají větší plochy, je lepší použít čtyřsklo.

Systémové montování

Dříve stačilo, když se okno zafixovalo pomocí montážní pěny, dnešní moderní okna se neobejdou bez pečlivé a zejména kvalitní montáže. Zásadní a zcela nejdůležitější je ošetřit všechny spáry paropropustnými a neprůvzdušnými páskami. Pokud toto nebude uděláno kvalitně a připojovací spárou bude foukat, je vám tím pádem i to nejdokonaleji izolující okno naprosto k ničemu. U moderních novostaveb je používána takzvaná předsazená montáž, kdy je okno zasazeno do prostoru tepelné izolace před nosným zdivem.

Zimní nákup, jarní montáž

U většiny výrobců je možné využít zajímavých zimních slev. Je to z toho důvodu, aby byly splněny výrobní kapacity i v zimním období. Když pořídíte okna počátkem zimy, můžete ušetřit i několik tisíc korun. Pokud si zvolíte opravdu dobrého a slušného výrobce, uskladní vám okna až do montáže a až to na jaře počasí dovolí tak vám je namontuje. U kvalitních značek je zimní kapacita brzy vyprodána, proto s nákupem neotálejte.

Péče o okna

Každý výrobek potřebuje péči a preventivní údržbu, což platí i u oken. Jednou za rok ošetřete kování oken silikonovým olejem ve spreji. Promazáním zajistíte lehký a bezproblémový chod. U dřevěných oken použijte vždy na jaře čistič a z venkovní strany je umyjte, poté pomocí hadříku rozetřete na rámy ošetřující balzám. Okna získají znovu svůj lesk a zároveň se prodlouží životnost barvy.

   1. Dobrý den, hezký článek jen bych doporučil těm kdo chtějí kvalitní plastová okna, aby před koupí požadovali okna z profilu třídy A ( což značí nejsilnější plast) a také aby okna byla dělaná z prvoplastu, lépe drží ve svárech, určitě chtějte znát původ oken které budete mít doma a požadujte tyto všechny informace si nechat zaznamenat do kupní smlouvy, předejdete tomu aby oka byla vydávána za něco co nejsou.

  2. Dobrý den, článek je dobrý jen bych doporučil těm kdo chtějí opravdu kvalitní plastová okna, aby před koupí požadovali okna z profilu třídy A ( což značí nejsilnější plast) a také aby okna byla dělaná z prvoplastu, lépe drží ve svárech, určitě chtějte znát původ oken které budete mít doma a požadujte tyto všechny informace si nechat zaznamenat do kupní smlouvy, předejdete tomu aby oka byla vydávána za něco co nejsou.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..